ČTsport

ČTsport
sobota 23. června 2018 Zdeňka

König: Byl to složitý rok. Nyní začínám znovu

Velikost textu:

Leopold König si prožil sezonu, na niž nebude vzpomínat v dobrém. Zranění jej vyřadilo ze závodů Grand Tours a až na podzim se objevil na podnicích v Turecku a Číně. Problémy ale už přední český cyklista hodil za hlavu a těší se na novou sezonu.

Leopold König
Leopold König

Letos měl zdravotní problémy celý rok. Neabsolvoval ani jeden velký závod. "Nic horšího jsem nikdy neměl. Byl jsem zvyklý, že jsem se vždy dokázal po měsíci vrátit a problémy odezněly. Tentokrát jsem se po měsíci vrátil, ale po dalším měsíci a dvou týdnech jsem byl na začátku. Nebyl to dlouhodobý problém, že by mě bolelo jedno koleno nebo jeden úpon. Nebyla tam recidiva. Byl to problém obou kolen a několika různých úponů," vysvětloval.

König se před sezonou vrátil z hvězdného týmu Sky do Bory a za jeho problémy byla změna materiálu, který začal používat. "Změnil jsem kolo, posed, tretry, sedlo. Je to citlivá věc, s níž se musí vyrovnat spousta závodníků, kteří přichází do jiného týmu na jiný materiál. Mě to postihlo v takové míře, že jsem byl sezonu mimo," uvedl jezdec, jenž byl až v závěru sezony schopen zvládnout etapové závody.

Nejprve absolvoval v říjnu všech šest etap Kolem Turecka a poté i Kolem Kuang-si v Číně. "Do Turecka jsem odjížděl s velkou neznámou. Až v průběhu závodu se ukázalo, že jsem schopen absolvovat celý etapák. Zlepšoval jsem se z hlediska bolesti. První dvě etapy to nebylo ideální. Viděl jsem to bledě. Pak jsem absolvoval Čínu a věděl, že bolesti jsou zažehnané a že musím pokračovat v tvrdé práci," řekl König.

Leopold König: "Všechno zlé je k něčemu dobré. Tělo si po deseti letech odpočinulo. Chceme to využít, abych mohl mít v příštím roce těžký program. Je samozřejmě otázka, jak tělo zareaguje po takovém výpadku. Doufáme, že se dokážeme připravit během zimy na první a druhou Grand Tour."

přehrát video
König po páté etapě drží odstup na Wellense

Momentálně již myslí jen na rok 2018 a na přípravu na něj. Po tréninku v Česku se přesunul do Francie a v prosinci se chystá na Mallorku. König zvažoval, že by odletěl trénovat do hor v Kolumbii, ale nakonec zůstane v Evropě. "Bavil jsem se s klukama, že je tam super trénování ve výšce, což se moc nedá během zimy v Evropě. Ale po konzultaci s týmem začnu na Mallorce. Pak bude vysokohorské soustředění v Sierra Nevadě a Tirreno Adriatico. To by byl ostrý start," uvedl.

Pozornost však upíná hlavně k závodům Grand Tour. "Já bych nejlépe nechtěl vynechat ani jednu, ale to asi nejde po fyzio stránce. Chceme jet každou Grand Tour s dvěma lídry, podobně jako jsme to dělali ve Sky, takže prostor pro mě i pro Rafala Majku bude. Je to jen na mně, abych týmu co nejdříve ukázal, že se mnou mají počítat," podotkl König.

Hned ale poukázal na fakt, že bavit se v listopadu o programu je předčasné. "Celý letošní rok byl pro všechny složitý. V týmu to ale chápali a podporovali mě a já bych jim to chtěl příští rok vynahradit. Věřím, že prvním povedeným závodem se na všechno zapomene. Začínám vlastně znovu. Je to restart kariéry. Jak z hlediska mentálního, tak fyzického," dodal König.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.