ČTsport

ČTsport
neděle 15. července 2018 Jindřich

Cyklokrosaři se chystají na táborské ME v plné síle, nepojede jen Nash

Velikost textu:

Tábor vyhlíží mimořádnou událost, evropský šampionát v cyklokrosu. Do něj v různých kategoriích zasáhne dohromady 36 českých reprezentantů a reprezentantek. Mistrovství se ovšem musí obejít bez nejlepší české cyklokrosařky posledních let Kateřiny Nash. Přesto mají Češi medailové ambice. Ve dva cenné kovy věří i spolukomentátor přímých přenosů České televize Radomír Šimůnek.

Adam Ťoupalík
Adam Ťoupalík

"Kdybychom získali dvě tři medaile, je to nadstandard, ale ve dvě medaile věřím," prohlásil Šimůnek, který prozatím přerušil svou bohatou kariéru.

Trenér Petr Dlask využil nominace k plnému obsazení osmi míst do kategorií juniorů, závodníků do 23 let i elitní mužské třídy. Jedinou kategorií, ve které nastoupí jen čtyři české závodnice, je ta nejvyšší ženská. V USA žijící Nash nezapadá boj o kontinentální titul do programu sezony.

"Katka by ráda jela, ale má svůj rámcový plán na sezonu. Pravdou je, že s účastí původně nepočítala, ale po těch výsledcích, na něž dosáhla na americkém turné, trošku situaci přehodnotila," věřil přitom Dlask v dobrý konec před třemi týdny. Na MS v roce 2015, které se jelo rovněž na jihu Čech, dojela Nash pátá.

přehrát video
Šimůnek před ME: Kdybychom získali dvě tři medaile, je to nadstandard

Příslibem pro víkendový závod jsou zejména mladší jezdci. Junior Tomáš Kopecký a třiadvacetiletý Adam Ťoupalík získali v generálce na světovém poháru v Belgii o víkendu pódiová umístění.

Mezi mužskou elitou jsou Martin Bína či čtyřicetiletý Emil Hekele. Juniorský mistr světa z roku 2001 Bína se v této sezoně vrací k cyklokrosu po delší odmlce, Hekele se letos objevil opět po dlouhých 18 letech na světovém šampionátu.

"Klukům, kteří nás budou reprezentovat, trať sedí. Ťoupalík a Boroš na trati vyrostli," upozornil Šimůnek.

V kategorii žen do 23 let pojede i Jana Czeczinkarová, obhájkyně loňského bronzu z Pontchateau.

Češi už testují trať

Od pondělí do čtvrtka se v minulém týdnu sešla v Táboře pětadvacítka českých reprezentantů, aby si v rámci druhého letošního soustředění osahali trať. "Měli jsme možnost trénovat tradičně na silnici, ale i na trati. Tu jsme vyzkoušeli v úterý, ale i ve středu, kdy se zde konaly krajské přebory Jihočeského kraje," pochvaloval si Dlask.

"Ve středečním závodě si pak každý vyzkoušel nejen ostré závodní tempo, ale i ideální najetí stopy v různých pasážích," popsal bývalý reprezentant Dlask.

O víkendu se podobně jako ostatními místy v celé České republice prohnala Táborem vichřice. Organizaci by to nějak významně poznamenat nemělo. Žádné extrémy tak před nadcházejícím víkendem nelze očekávat. A jaké podmínky by Čechům mohly svědčit? "Kdyby byly aspoň dva metry sněhu a jezdilo by se na ledu," poznamenal Šimůnek. To je však více než nepravděpodobné.

Město Tábor už má s pořadatelstvím významných cyklokrosových akcí bohaté zkušenosti. V minulosti tu proběhly tři světové šampionáty, v roce 2003 dokonce premiérové mistrovství Evropy.

Nominace českých cyklokrosařů na ME v Táboře:

Muži elite: Martin Bína, Michael Boroš, Emil Hekele, Michal Malík, Jan Nesvadba, Tomáš Paprstka, Lubomír Petruš, Jan Škarnitzl.

Muži do 23 let: Jonáš Březina, David Honzák, Josef Jelínek, Lukáš Kunt, Daniel Mayer, Jakub Šulc, Adam Ťoupalík, Šimon Vaníček.

Junioři: Jakub Hník, Tomáš Ježek, Tomáš Kopecký, Vladimír Mikšaník, Jakub Říman, Jakub Schierl, Alvin Tomášek, Jakub Ťoupalík.

Ženy elite: Pavla Havlíková, Vendula Kuntová, Martina Mikulášková, Karla Štěpánová.

Ženy do 23 let: Nikola Bajgerová, Jana Czeczinkarová, Magdalena Mišonová, Nikola Nosková, Adéla Šafářová, Denisa Švecová, Tereza Švihálková, Elizabeth Ungermanová.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.