ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš

Dá se odhalit mechanický doping? Francouzský dokument ukazuje, že velmi těžko

Velikost textu:

Paříž – Francouzský sportovní program Stade 2 odvysílal další ze svých dokumentů zabývajících se mechanickým dopingem. Jeho redaktoři se zaměřili na možnosti detekce motorků v kolech profesionálních cyklistů. Výsledky? Vůbec ne pozitivní pro sport a Mezinárodní cyklistickou unii (UCI).

Testování mechanického dopingu
Testování mechanického dopingu

O mechanickém dopingu se v posledních letech mluví často. Ačkoliv zatím došlo na profesionální úrovni k jedinému nálezu skrytého motorku, UCI problém rozpoznalo a začalo pracovat na co nejefektivnějším způsobu detekce. Co by to také o sportu vypovídalo, kdyby si jezdci mohli pomáhat takovouto cestou?

Na Tour de France tak v posledních letech speciálně proškolení komisaři ročně provedou více než tři tisíce testů. Výsledky? Žádný ze závodníků na této vrcholové akci odhalen nebyl, stejně jako tomu nebylo v případě dalších závodů. Mechanický doping tedy v pelotonu neexistuje? Anebo se podařilo najít způsob, jak jej úspěšně zamaskovat?

Právě na to se v dokumentu odvysílaném francouzskou televizí, na němž se podíleli také novináři z italského listu Il Corriere della Serra a německé televize ARD, pokusili přijít. Do specializované testovací laboratoře v německém Saarbruckenu přivezli jak kola, tak tablety, které UCI používá ke kontrolám na mechanický doping. A provedli své testy.

Úspěšnost testování je diskutabilní

Jejich výsledky povzbudivé nejsou. Tablet reaguje na feromagnetika, a úspěšně tak odhalil motorek podobný tomu, s nímž byla v lednu 2016 chycena belgická cyklokrosařka Femke van den Driesscheová. Zarážející ovšem bylo, že totožné údaje tablet vysílal i na třech dalších místech kola – reagoval tak na feromagnetické látky v běžných součástkách.

To samo o sobě zpochybňuje výsledky běžně prováděných testů během závodů, neboť pokud testovací zařízení vysílá stejné signály v případě motorků jako v případě konstrukce kola, jak od sebe mohou kontroloři oboje rozeznat? Jak navíc laboratorní pokusy ukázaly, pro správnou detekci motorků je potřeba projíždět okolo rámu a dalších částí kola velice pomalu. To se ale, soudě dle ve spěchu prováděných kontrol na závodech, příliš často neděje.

Hlavní moment dokumentu však přijde v okamžiku, kdy se začne testovat speciál, který zkonstruoval člověk, který stál v 90. letech na počátku problému, kterému se nyní říká mechanický doping. Maďarský konstruktér Ištván Varjas skryl motorek do vícekolečka (kazety): ačkoliv pod rentgenem je motorek vidět, tablet jej odhalit nedokázal.

Co z toho vyplývá? Minimálně to, že pokud máte dostatečné množství peněz (cena motorku podobného tomu Varjasovu se odhaduje na 20 tisíc eur) a přístup k technologii, můžete se v současné situaci úspěšně vyhýbat odhalení. Varjas v dokumentu specifikuje i výkon svého zařízení, které může závodníkovi přinést až desetiprocentní výhodu ve výkonu.

Tablet nedokáže odhalit zabudovaný motorek
Tablet nedokáže odhalit zabudovaný motorek

Kuchyňská odhalení

Vysloveně amatérsky pak vyznívá závěr snímku, kdy se redaktoři Stade 2 vydávají za autory používané testovací mechaniky. Jak se totiž ukázalo, tablety užívané UCI jsou běžné modely zařízení iPhone, které v sobě mají zabudovány jednoduchý magnet. Samotnou aplikaci, která reaguje na feromagnetika, vyvinula malá společnost z anglického Birminghamu.

Když ale redaktoři do anglického města přijedou, zjistí, že firma, na níž bez přehánění závisí důvěryhodnost silniční cyklistiky, nemá žádné zaměstance. Jen čtyři společníky, kteří pracují z domácí kuchyně jednoho z nich, a navíc s cyklistikou, potažmo sportem vůbec, nemají pražádnou předchozí zkušenost. 

Používaná technologie tak, zdá se, na nejnovější možnosti mechanického dopingu nestačí. To samo o sobě jistě automaticky neznamená, že ji závodníci využívají. I možnost, že by k něčemu takovému mohlo docházet, ale vzbuzuje křiklavé otazníky a ohrožuje důvěryhodnost sportu. V současnosti se totiž nedá nic namítat proti tomu, že mechanický doping zcela klidně v pelotonu může existovat. Odhalit se jej kontrolorům nedaří.

Zdroj: ČT sport, Stade 2

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.