ČTsport

ČTsport
pátek 17. srpna 2018 Petra

Nebenová se v Kataru po osmi letech vrátila na časovkářský trůn

Velikost textu:
aktualizováno 11. 10. 2016 15:20

Dauhá (Katar) – Časovka žen na světovém šampionátu má stejnou vítězku, jaká stála na nejvyšší příčce pódia v roce 2008. Stejně jako před osmi lety v italském Varese se z vítězství raduje Amber Nebenová. Jednačtyřicetiletá Američanka porazila v Dauhá Ellen van Dijkovou a Katrin Garfootovou.

Amber Nebenová
Amber Nebenová

Závodnice startovaly ve čtyřech desetičlenných vlnách, v nichž byly favoritky porůznu namixovány. V druhé skupině startovaly Annemiek van Vleutenová, Trixi Worracková a Amber Nebenová, které na širokých silnicích v Dauhá zajížděly podobné časy. Postupně ale navrch získala veteránka Nebenová, jež byla díky rychlostnímu průměru nad 47 km/h v cíli nejrychleji. Od druhé van Vleutenové, která měla ošklivý pád na olympiádě v Riu, ji dělilo pětadvacet vteřin.

Že Američanka porazí obě favoritky, bylo překvapivé, přesto se ale nečekalo, že by Nebenové vedení vydrželo i poté, co do závodu naskočí mistryně z roku 2013 Ellen van Dijková a její nástupkyně na nejvyšší příčce Lisa Brennauerová. S Nizozemkou van Dijkovou to byl těsný souboj – vedení se přehupovalo tu na jednu, tu na druhou stranu.

Mohutnější nizozemská závodnice měla mít na katarských rovinách díky své fyzické síle navrch, nakonec ale v cíli zaostala o šest vteřin. Brennauerová na tom byla ještě o mnoho hůře, a když se ukázalo, že olympijská vítězka z Ria Anna van der Breggenová si vybrala svůj špatný den, mohla začít slavit. Na van Dijkovou zbylo stříbro, bronz na poslední chvíli díky závěrečnému zrychlení získala Katrin Garfootová.

"Více energie mě stálo čekání na dojezd ostatních, byla jsem strašně nervózní. Vítězství pro mě znamená hodně, i kvůli tomu všemu, co se od toho předchozího v mém životě stalo," říkala Nebenová v cíli.

přehrát video
Mistryní světa v časovce je americká cyklistka Nebenová

Mistrovství světa v silniční cyklistice v Dauhá - časovka:

Ženy (28,9 km): 1. Nebenová (USA) 36:37, 2. Van Dijková (Niz.) -6, 3. Garfootová (Austr.) -8, 4. Zabelinská (Rus.) -12, 5. Van Vleutenová (Niz.) -26, 6. Brennauerová -58, 7. Worracková (obě Něm.) -1:11, 8. Duycková (Belg.) -1:28, 9. Pawlowská (Pol.) -1:36, 10. Amjaljusiková (Běl.) -1:42.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.