ČTsport

ČTsport
sobota 21. července 2018 Vítězslav

Lídrem na MS bude Štybar, König pojede v Kataru časovku

Velikost textu:
aktualizováno 3. 10. 2016 14:50

Praha - Na mistrovství světa silničních cyklistů v Dauhá pojede 17 českých reprezentantů. Lídrem v elitní kategorii mužů bude Zdeněk Štybar, v časovce se představí Leopold König. Šampionát v Kataru začne v neděli týmovými časovkami, jeho vrcholem bude silniční závod mužů o týden později. Do dějiště šampionátu odletí česká výprava v pátek. Přímé přenosy ze světového šampionátu odvysílá ČT sport a náš web.

Zdeněk Štybar
Zdeněk Štybar

"Sedmnáct jezdců ve výpravě je obrovské číslo. Je na tom vidět, že se stále posouváme a cyklistika jde dobrým směrem. Svět s námi musí počítat," řekl na dnešní tiskové konferenci v Praze trenér Tomáš Konečný. "Věřím, že v Kataru můžeme uspět, ale bude to těžké. Přestože se šampionát posunul o dva týdny, pořád tam bude velké vedro a určitě také větrno. Právě vítr bude asi největší problém, může být alfou a omegou toho závodu," uvedl.

Lídrem pro elitní závod mužů bude Štybar. Bývalý trojnásobný mistr světa v cyklokrosu mezi elitou si připsal v sezoně několik dobrých umístění, přestože měl během nepříliš povedené jarní části sezony zdravotní potíže a nejel Giro d'Italia ani Tour. Objevil se ale na Vueltě, kde v konečném pořadí obsadil 63. místo.

přehrát video
Na MS silničářů v Kataru se představí i Štybar a König

Štybar, který jezdí za stáj Etixx - Quick Step, se na závodě velké trojky objevil počtvrté, přičemž Vueltu už absolvoval v letech 2012 a 2013, kdy si rovněž připsal etapový vavřín. Na olympiádě v Riu de Janeiro jel jako jeden z Königových pomocníků. V září pak i tradičně závod Eneco Tour, kde se celkově umístil sedmý.

I s ohledem na náročný program této sezony schází v nominaci Roman Kreuziger, Petr Vakoč či výtečný časovkář Jan Bárta. "Snažil jsem se poskládat tým tak, aby kluci byli schopní Zdeňkovi co možná nejvíce pomoci," uvedl Konečný.

Leopold König
Leopold König

König je nakonec členem výpravy i proto, že s ním do týmové časovky počítá britská stáj Sky, v níž po sezoně skončí. "Já měl o Leův start zájem a říkal mu, ať jede alespoň tu časovku. Takhle je to super, že nepoletí do Kataru jen kvůli těm 40 kilometrům, ale čeká ho i časovka se Sky," podotkl Konečný.

V Königovi vidí velkou naději. "Už jedenácté místo na OH bylo skvělé, pak navíc předváděl skvělé výkony na Vueltě. Nebýt toho černého dne a zaváhání, tak si myslím, že by s velkou pravděpodobností skončil v elitní trojce. Myslím, že časovka mu bude sedět. A jeho výkonnost s blížícím se závěrem roku stoupá, což by tady mohl prodat. Myslím, že elitní desítka by v jeho případě měla klapnout," prohlásil Konečný.

König souhlasí. "Věřím, že je reálné být do desítky. Neříkám, že mi to úplně vyhovuje, možná by mi více prospěly ještě nějaké kopce, ale i tak myslím, že nějakou šanci snad mám," věří König.

O závodění v Kataru už toho hodně slyšel, i když tam dosud nestartoval. Náročných klimatických podmínek se nebojí. "Jsou hodně větrné, bude hodně velké teplo, ale už na republice bylo přes 35 stupňů. Na druhou stranu jsou v Kataru široké silnice. Je to MS a těším se na to," řekl König, jenž se letos stal poprvé domácím šampionem v časovce.

Muži:

Elite:

Silniční závod: Vojtěch Hačecký, Alois Kaňkovský, Jiří Polnický, František Sisr, Zdeněk Štybar, Daniel Turek.

Časovka: Leopold König, Daniel Turek.

Muži do 23 let:

Silniční závod: Michael Kukrle, Roman Lehký, Michal Schlegel.

Junioři:

Silniční: Tomáš Čapek, Richard Holec, Jakub Otruba, Vojtěch Sedláček.

Časovka: Richard Holec, Jakub Otruba.

Ženy:

Elite:

Silniční závod: Nikola Nosková, Barbora Průdková.

Juniorky:

Silniční závod: Adéla Šafářová.

Časovka: Adéla Šafářová.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.