ČTsport

ČTsport
neděle 19. srpna 2018 Ludvík
Vuelta

Zamžené finále patří De Marchimu. Aru se mírně vzdálil Dumoulinovi

Velikost textu:

Madrid - Náročnými etapami již notně unavený peloton připustil ve čtrnácté etapě Vuelty další úspěšný únik, který po 215 kilometrech a v obklopení husté mlhy úspěšně završil Alessandro De Marchi (BMC). Bitva o celkové pořadí propukla na závěrečném stoupání mezi favority - nejlépe z ní vyšel Nairo Quintana, který dojel o několik vteřin před svými konkurenty. Lídr závodu Fabio Aru mírně zvýšil svůj náskok na Toma Dumoulina.

Alessandro De Marchi
Alessandro De Marchi

První z po sobě jdoucích horských testů zavedl peloton na Alto Campoo, prémii kategorie "especial" s pravidelným profilem okolo šesti procent (ovšem trvající osmnáct kilometrů). Lídr závodu Fabio Aru (Astana) ve čtrnácté etapě doufal v navýšení náskoku na třetího muže pořadí Toma Dumoulina (Giant-Alpecin) - v blížící se rovinaté časovce totiž může očekávat silné ztráty. Ve hře byl ovšem i explozivní vrchař Joaquím Rodríguez spolu se svým zdatným sekundantem Danim Morenem (oba Kaťuša).

Peloton po úvodní "honičce" a boji o pozice, jež trval dobrých padesát kilometrů, nechal upláchnout silný únik se jmény jako Mikael Cherel (Ag2r), Alessandro De Marchi (BMC) či Salvatore Puccio (Sky). Aruovi domestici z Astany, kteří obsadili v plném počtu čelo hlavního pole, uprchlíkům ponechali velký prostor a při nájezdu na závěrečné stoupání drželi odstup na zhruba devíti minutách - v této chvíli se již definitivně jejich zájem na dostihnutí úniku rovnal nule.

Formování úniku 14. etapy Vuelty
Formování úniku 14. etapy Vuelty

Pětičlenná skupinka v první polovině stoupání spolupracovala a jela souvislé tempo. Až ve strmější pasáži (až 14 %) zhruba čtyři kilometry před cílem začaly první útoky - dopředu v náhle se zjevivší mlze vyrazil Cherel, ostatní se k němu ovšem po kilometru znovu dotáhli. Francouz to po chvíli zkusil znovu, ani tehdy ale úspěšný nebyl.

Iniciativu posléze převzal Puccio, avšak nejsilnější muž celého úniku De Marchi se kolem něho přehnal a dojel si na vrcholu Alto Campoo pro cenné vítězství jak pro sebe, tak pro svou stáj BMC. Za ním se z mlhy zjevil na druhém místě Puccio a na třetím José Joaquím Rodríguez (Movistar).

Za nimi se o tempo staraly Astana s Movistarem a čekalo se, který z favoritů nastoupí jako první. Byl to až nástup Arua v posledních pěti kilometrech, který vybuchl v hlavní skupině jako vánoční petarda. Pouze Nairo Quintana se dovedl energického Itala držet - za touto dvojicí se zoufale snažil omezit své ztráty Dumoulin. V závěru se nakonec Quintana dostal před Arua, který si ovšem i tak splnil svůj hlavní cíl - na překvapení závodu Dumoulina najel zhruba dvacet vteřin. V celkovém pořadí lídr závodu nadále drží náskok 26 vteřin před druhým Rodríguezem.

přehrát video
Sestřih 14. etapy Vuelty

Cyklistický etapový závod Vuelta - 14. etapa: Vitoria - Fuente del Chivo (215 km):

1. De Marchi (It./BMC) 5:43:12, 2. Puccio (It./Sky) -21, 3. Rojas (Šp./Movistar) -32, 4. Cherel (Fr./AG2R) -38, 5. Quintero (Kol./Colombia) -1:00, 6. Quintana (Kol./Movistar) -3:32, 7. Rodríguez (Šp./Kaťuša) -3:38, 8. Chaves (Kol./Orica), 9. Aru (It./Astana) oba -3:39, 10. Majka (Pol./Tinkoff-Saxo) -3:44.

Průběžné pořadí: 1. Aru 57:20:10, 2. Rodríguez -26, 3. Dumoulin (Niz./Giant) -49, 4. Chaves -1:29, 5. Majka -1:33, 6. Nieve (Šp./Sky) -2:10, 7. Valverde (Šp./Movistar) -2:11, 8. Moreno (Šp./Kaťuša) -2:13, 9. Quintana -3:00, 10. Sicard (Fr./Europcar) -3:39.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.