ČTsport

ČTsport
neděle 24. června 2018 Jan
Vuelta

Dvojitý úspěch Astany v nejtěžší etapě. Vyhrál Landa, Aru jde do červeného

Velikost textu:
aktualizováno 2. 9. 2015 19:06

Andorra la Vella - Extrémně náročnou 11. etapu Vuelty ovládl Mikel Landa z Astany. Na druhém místě dojel do cíle na vrcholu Cortals d´Encamp ve výšce 2100 metrů jeho týmový kolega Fabio Aru a oblékl se do červeného dresu pro lídra závodu. Dosavadní vedoucí Nizozemec Tom Dumoulin klesl v celkovém pořadí na třetí místo za Španěla Joaquína Rodrígueze.

Landa dotáhl do konce únik, do něhož vyrazil s dalšími cyklisty necelých 50 kilometrů před cílem. Ze skupinky postupně zůstal v čele sám a náskok v náročném terénu s přehledem zvyšoval. Aru zaútočil ve skupině pronásledovatelů v posledním z šesti stoupání, z nichž čtyři patřila do první a jedno dokonce do nejnáročnější speciální kategorie, a jeho tempo dokázal zpočátku držet jen Španěl Joaguín Rodríguez.

I ten ale nakonec odpadl a v Andoře dojel pátý, v průběžném pořadí se ale vytáhl na druhé místo s odstupem 27 sekund. Na třetí příčku klesl Dumoulin, který ztratil kontakt se soupeři v jednom ze sjezdů, když si oblékal pláštěnku. Na první příčku nabral manko půl minuty, chce se ho ale pokusit znovu smazat v časovce.

Froome spadl a hodně ztratil

Zcela vyčerpán dorazil do cíle se ztrátou téměř devíti minut jeden ze spolufavoritů Chris Froome, kterého v úvodu etapy postihl pád. Britský jezdec stáje Sky, jenž se chtěl stát třetím cyklistou, který v jedné sezoně ovládne Tour de France i Vueltu, s velkou námahou slezl z kola a opřený o asistenta odkulhal do týmového vozu. Podle stájového kolegy Gerainta Thomase si Froome zranil nohu, problémy měl ale očividně i s ramenem a levým kolenem.

Vuelta skončila pro dalšího jezdce týmu Tinkoff-Saxo Sergia Paulinha, kterého stejně jako kolegu Petera Sagana srazil doprovodný motocykl. Slovenský spurtér skončil na zemi po kolizi s motorkou v osmé etapě a závod vzdal.

Výsledky etapového závodu Vuelta

1. Landa (Šp./Astana) 4:34:54, 2. Aru (It./Astana) -1:22, 3. Boswell (USA/Sky) -1:40, 4. Moreno -1:57, 5. Rodríguez (oba Šp./Kaťuša) -1:59, 6. Majka (Pol./Tinkoff-Saxo), 7. Nieve (Šp./Sky) oba -2:10, 8. Chaves (Kol./Orica) -2:59, 9. Dumoulin (Niz./Giant) oba -2:59, 10. Rosa (It./Astana) -3:02.

Průběžné pořadí: 1. Aru 43:12:19, 2. Rodríguez -27, 3. Dumoulin -30, 4. Majka -1:28, 5. Chaves -1:29, 6. Valverde (Šp./Movistar) -1:52, 7. Moreno (Šp./Kaťuša) -1:54, 8. Nieve -1:58, 9. Quintana (Kol./Movistar) -3:07, 10. Meintjes (JAR/MTN) -4:15.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.