ČTsport

ČTsport
úterý 14. srpna 2018 Alan
Tour de France

Do žlutého se po vynikající časovce obléká Dennis

Velikost textu:
aktualizováno 4. 7. 2015 17:32

Utrecht – Rohan Dennis ze stáje BMC je prvním držitelem žlutého dresu na letošní Tour de France. V Utrechtu byl na čtrnáctikilometrové trati o pět sekund rychlejší než Tony Martin. Z českých závodníků skončil nejlépe Leopold König, který v cíli na 21. příčce ztratil 43 vteřin.

Rohan Dennis
Rohan Dennis
Otevřít galerii
 • Rohan Dennis autor: Dirk Waem, zdroj: ČTK/ZUMA https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Rohan Dennis autor: DIRK WAEM, zdroj: ČTK/BELGA https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Rohan Dennis autor: YORICK JANSENS, zdroj: ČTK/BELGA https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Rohan Dennis autor: YORICK JANSENS, zdroj: ČTK/BELGA https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Jako první se do ulic univerzitního města vnořil Daniel Teklehaimanot, jeden ze dvou Eritrejců ve startovním poli. Jeho čas byl však hned vzápětí překonán a na čele průběžného pořadí začala krystalizovat skupina závodníků. Tu ale zcela přebil svým výkonem domácí Jos van Emden – jeho čas 15:11 byl o půlminutu rychlejší než výkon kteréhokoliv soupeře. Předstihl ho až člen okruhu favoritů a bývalý držitel rekordu v hodinovce Rohan Dennis (14:56). Jeho rychlostní průměr se vyšplhal nad 55 km/h – žádná časovka v historii Tour se nejela rychleji.

Z jezdců na celkové pořadí se drželi dobře Wilco Kelderman či Rigoberto Urán, poměrně o dost více ztratil první z "velké čtyřky" Nairo Quintana (v cíli 15:57), za ním byl o několik dalších vteřin Roman Kreuziger. Více než solidní čas zajel domácí favorit Thibaut Pinot – jeho 15:37 bylo překvapivě rychlých.

Nairo Quintana
Nairo Quintana

Napínavé bylo sledovat jízdu domácího Toma Dumoulina, který byl na mezičasu vteřinu za Dennisem. Jeho pokus hlasitě podporovaly tisíce fanoušků u trasy, nakonec ale ani tato vokální podpora nestačila a žlutý dres Nizozemsku nadále uniká. V cíli měl Dumoulin čas 15:04, tedy osm vteřin za australským soupeřem. Šanci překonat Dennise pak měl Tony Martin, avšak nestačilo mu to – o pět vteřin. A ani poslední hrozba pro jeho vítězství, Fabian Cancellara, nedokázala nic s výsledkem udělat. Švýcar obsadil třetí místo se šestisekundovým mankem.

Zbývalo také rozřešit otázku jezdců na celkové pořadí. Froome byl překvapivě pomalý (15:46) a pokud se Quintana bál velké ztráty, mohl být v klidu. Ještě více to platilo o Contadorovi, který byl jen o tři vteřiny rychlejší než k časovce svými parametry limitovaný Kolumbijec. Z velkých favoritů tak nejvíce důvodů ke spokojenosti měl Nibali – v cíli se jeho čas zastavil na hodnotě 15:39.

Fabian Cancellara
Fabian Cancellara

Po Kreuzigerovi jeli ještě tři čeští závodníci. König ztratil na Dennise 43 vteřin, Štybar jel také velmi rychle a skončil o dvě sekundy za ním. V té chvíli se zbývající české naděje upíraly na výkon Jana Bárty, který šel na řadu v poslední závodnické vlně. Avšak jeho čas na mezičasu, kde ztrácel přes padesát sekund, ukázal, že dnes to jeho den nebude. V cíli po pádu ztratil více než minutu a půl.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.