ČTsport

ČTsport
pátek 20. července 2018 Ilja
Giro d'Italia

Hromadný pád postihl Contadora i Porteho. Do růžového se posouvá Aru

Velikost textu:
aktualizováno 22. 5. 2015 20:01

Jesolo – Deštivou třináctou etapu Giro d'Italia vyhrál v závěrečném sprintu Sacha Modolo z domácí stáje Lampre-Merida. Závodníci se pohybovali v okolí benátských lagun a na rovinaté trati byl hromadný finiš dopředu jediný možný scénář. Peloton však zasáhl hromadný pád těsně před ochrannou tříkilometrovou zónou, ve kterém se ocitli Richie Porte i Alberta Contador, a růžový dres tak v zítřejší individuální časovce poveze Fabio Aru.

Fabio Aru
Fabio Aru
Otevřít galerii
 • Fabio Aru autor: Daniel Dal Zennaro, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Sacha Modolo vítězí ve 13. etapě Giro d'Italia autor: Luca Zennaro, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Pád, který zdržel Contadora s Portem autor: Claudio Peri, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Fabio Aru poprvé v růžovém dresu zdroj: ČTK/imago sportfotodienst https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Profil třinácté etapy snad ani nemohl být rovinatější, a tak šance na úspěšný únik moc vysoko nesahaly. O překvapení se pokusila trojice závodníků – Pineau, Frapporti a Zabel. Jejich náskok se však v deštivém počasí vysoko nevyšplhal a peloton si je držel na dosah. V závěrečných padesáti kilometrech jejich výhoda nepřesáhla jedinou minutu a v bezpečné vzdálenosti před cílovým městem Jesolo si je sprinterské týmy v poklidu stáhly.

O vzrušení se na trati postaraly spíše nepředvídatelné okolnosti – únik v jedné chvíli zastavily, podobně jako při nedávném Paříž-Roubaix, spadlé závory. Organizátoři měli posléze práci s tím, aby zadrželi blížící se peloton a odstup mezi oběma skupinami zůstal přibližně stejný. Situaci pro závodníky dále znepříjemňoval silný déšť. Jezdci se v závěrečných kilometrech zbavovali pláštěnek či návleků a tato ekvilibristika nemusela vždy dopadnout bez problémů.

Sacha Modolo vítězí před Giacomem Nizzolem
Sacha Modolo vítězí před Giacomem Nizzolem

Poslední kilometr, a ostatně i stovky metrů mu předcházející, slibovaly již dopředu složité situace s několika prudkými zatáčkami a kruhovými okruhy. Sprinteři se s tím, i v tomto kluzkém počasí, museli vypořádat. Nejlépe nástrahy trati zvládl Sacha Modolo ze stáje Lampre-Merida, který zvítězil na čáře před druhým Giacomem Nizzolem a třetím Eliou Vivianim. Modolovi výrazně pomohla týmová podpora, neboť jako jediný ze spurterů měl k sobě dokonce dva pomocníky ze stejného týmu. Naopak André Greipel tentokrát o nejvyšší příčky nebojoval.

Větším příběhem však byl hromadný pád těsně před ochrannou tříkilometrovou zónou, který zasáhl jak Alberta Contadora (+39), tak Richieho Porta (+2:07). Mezi dalšími závodníky, kteří se ocitli po kolizi na zemi, byl i Hesjedal či König. Čekalo se tak na rozhodnutí traťových komisařů, kteří museli situaci posoudit. Dle jejich rozhodnutí odstupy v cíli platí a závodníci stejný čas jako vítěz nedostanou. Do růžového tak jde před zítřejší individuální časovkou Fabio Aru, druhý je Contador (+0:19), třetí Landa (+1:14) a čtvrtý Kreuziger (+1:38). "Samozřejmě mě dost mrzí, že jsme ty sekundy dostali, ale není to nic, co by mě znepokojilo. Jsem přesvědčený, že ten čas zase naženu," řekl Contador. Obhájce třetího místa Aru se pochválil za taktickou jízdu. "Neustále jsem se pohyboval na špici, abych se možné kolizi vyhnul. Co se stalo, stalo se," uvedl Aru.

Ještě hůř dopadl australský spolufavorit z týmu Sky Richie Porte, který dlouho čekal na nové kolo a dorazil s více než dvouminutovou ztrátou. Těsně před ním se dostal do cíle jeho pomocník Leopold König, jenž přišel o desáté místo v celkové klasifikaci a je patnáctý. "Jsem ok, ale toto hodně bolí. To je cyklistika, často rozhoduje prostě štěstí. Do rána se oklepu a zítra bude líp," konstatoval König. 

Cyklistický etapový závod Giro d'Italia - 13. etapa: Montecchio Maggiore - Jesolo (147 km):

1. Modolo (It./Lampre) 3:03:08, 2. Nizzolo (It./Trek), 3. Viviani (It./Sky), 4. Porsev (Rus./Kaťuša), 5. Grosu (Rum./Nippo), 6. Richeze (Arg./Lampre), 7. Hofland (Niz./LottoNL), 8. Ruffoni (It./Bardiani Valvole), 9. Mezgec (Slovin./Giant), 10. Haussler (Austr./IAM Cycling) všichni stejný čas, ...25. Kreuziger (Tinkoff-Saxo) -4, 95. Vakoč (Etixx-Quick-Step) -1:36, 100. König (Sky) -2:01.

Průběžné pořadí: 1. Aru (It./Astana) 54:20:35, 2. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo) -19, 3. Landa (Šp./Astana) -1:14, 4. Kreuziger -1:38, 5. Cataldo (It./Astana) -1:49, 6. Urán (Kol./Etixx-Quick-Step) -2:02, 7. Caruso (It./BMC) -2:12, 8. Amador (Kost./Movistar) -2:21, 9. Visconti (It./Movistar) -2:40, 10. Trofimov (Rus./Kaťuša) -3:15, ...15. König -4:24, 116. Vakoč -2:02:54. 

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.