ČTsport

ČTsport
středa 22. srpna 2018 Bohuslav
Giro d'Italia

Formolo zazářil a uhájil před favority vítězství. Novým lídrem je Clarke

Velikost textu:
aktualizováno 12. 5. 2015 19:48

La Spezia – Vítězem čtvrté etapy Giro d'Italia se stal 22letý Davide Formolo. Italský závodník byl součástí velkého úniku, z něhož odjel na úpatí posledního stoupání. Spolu s Formolem byl mezi uprchlíky i Roman Kreuziger, který nakonec dojel spolu s hlavními lídry. Novým držitelem růžového dresu je Australan Simon Clarke. Roman Kreuziger je celkově třetí s mankem 17 vteřin, Leopold König osmnáctý (+1:19).

Davide Formolo vyhrává čtvrtou etapu Giro d'Italia
Davide Formolo vyhrává čtvrtou etapu Giro d'Italia

Kdo si čtvrtou etapu dopředu zařadil jako etapu dělanou pro odolnější sprintery, přepočítal se. Nástup závodníků Amadora, Pellizottiho nebo Formola vyústil ve velice ambiciózní únik, a to tím spíše, že se k uprchlíkům dokázal přidat i Roman Kreuziger. Z jakého důvodu ho nechaly stáje jako Etixx-Quick Step, Sky nebo Astana odjet, to nejspíš v hlavách vrtalo nejvíce jim samotným. Kreuziger takřka sám vedl druhou skupinku uprchlíků, která tu první dostihla krátce po přejetí vrcholu Passo del Termine. Na extrémně zúžený peloton (asi 20 jezdců), v němž už dávno nebyl lídr závodu Matthews (ani Hesjedal nebo Zakarin), měli náskok šest minut. Do cíle zbývalo zhruba 40 kilometrů.

Pronásledování se průběžně ujali jezdci Astany, Tiralongo s Kangertem a Zeitsem dělali vskutku otrockou práci. Postupně ukrajovali náskok a dokázali ho stlačit snad na polovinu během deseti kilometrů. Jezdci v úniku se museli rozhodnout, neboť jim hrozilo, že o svůj jednou tak slibný náskok přijdou. O tom se mělo rozhodnout ve stoupání na Blassa, po němž už závodníky čekalo deset kilometrů sjezdu až do cíle.

Na jeho úpatí zaútočil Formolo a nastoupil ostatním v úniku. Brzy ujížděl všem a držel si slibný náskok. Za ním z původního pelotonu ujeli Porte, Contador a Aru a dojeli Kreuzigerovu skupinu, naopak v potížích se ocitl další z favoritů Urán. Formolo měl na vrcholu Blassa náskok padesáti vteřin na tuto silnou skupinu.

Ten se mu v dramatickém závěru podařilo udržet a do cíle v La Spezia dojel před dorážející skupinou. Jde o druhý italský triumf na letošním Giru. Pro druhé místo si ze skupiny dosprintoval Simon Clarke, který je i novým držitelem růžového dresu. V cíli byl o 22 vteřin za Formolem. Něco přes minutu ztratil Van Den Bröck a Urán, oba kandidáti na celkové pořadí.

Simon Clarke je novím vedoucím mužem Giro d'Italia
Simon Clarke je novím vedoucím mužem Giro d'Italia

Davide Formolo: "Snažil jsem se jít do úniku v předposledním stoupání, ale zachytili mě. Tak jsem to zkusil znovu v posledním kopci a naštěstí jsem to dokázal dotáhnout až do cíle."

Clarke vybojoval druhé místo a bonusové sekundy ve spurtu a po projetí cílové čáry se radoval s rukama nad hlavou, jako by získal etapový vavřín. V rozhovoru v cílovém prostoru ale popřel, že by o Formolovi nevěděl. "Byl jsem nadšený, že jsme udrželi růžový trikot v týmu. Věděl jsem, že tam Cannondale někoho měl, ale zkrátka jsem neudržel emoce, když jsem věděl, že půjdu do růžového a budeme ho mít další den," řekl Australan.

"Upřímně mě překvapilo, že nás nechali odskočit o tolik. Nevěřil jsem tomu. Když jsme se dotáhli do té první skupiny, byl to pak takový divný závod. Hodně se nastupovalo, nebylo to moc organizované. A věděl jsem z vysílačky, jak rychle se k nám blíží. Když tam přiletěla skupinka s Albertem, snažili jsme se jet naplno. Chyběl tam Urán a i v tom sjezdu jsme do toho dali všechno, protože každá vteřinka se počítá," komentoval etapu Kreuziger.

"Důležité je, že jsme dnes nic neztratili a hlavně že jsme z úvodních nervózních etap vyšli bez pádu. To je základ," pochvaloval si. "Musím přiznat, že takhle těžkou Grand Tour nepamatuju. V etapách se jede od začátku do konce nadoraz a je vidět, že Giro bude extrémně těžké. Zatím jsme neměli odpočinkovou etapu," dodal.

Cyklistický etapový závod Giro d'Italia - 4. etapa: Chiavari - La Spezia (150 km):

1. Formolo (It./Cannondale) 3:47:59, 2. Clarke (Austr./Orica), 3. Monsalve (Venez./Southeast), 4. Visconti (It./Movistar), 5. Chaves (Kol./Orica), 6. Aru (It./Astana), 7. Moinard (Fr./BMC), 8. Cataldo (It./Astana), 9. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo), 10. Porte (Austr./Sky), ...13. Kreuziger (Tinkoff-Saxo) všichni -22, 23. König (Sky) -1:04, 91. Vakoč (Etixx-Quick-Step) -20:00.

Průběžné pořadí: 1. Clarke 11:54:48, 2. Chaves -10, 3. Kreuziger, 4. Contador oba -17, 5. Aru, 6. Cataldo oba -23, 7. Visconti -29, 8. Moinard, 9. Formolo oba -31, 10. Porte -37, ...18. König -1:19, 156. Vakoč -45:07.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.