ČTsport

ČTsport
sobota 18. srpna 2018 Helena

Reformní komise: UCI kryla Armstrongův doping. V cyklistice se běžně dopuje i dnes

Velikost textu:
aktualizováno 9. 3. 2015 19:49

Aigle (Švýcarsko) – Se závažnými obviněními přichází tzv. Nezávislá cyklistická reformní komise (CIRC). V rozsáhlé zprávě, kterou nedávno uveřejnila, uvádí, že Mezinárodní cyklistická unie (UCI) nejenže věděla o systematickém dopingu superhvězdy přelomu tisíciletí Lance Armstronga, ale jeho prohřešky dokonce vědomě kryla. CIRC navíc přichází s tvrzením, že v cyklistice se naprosto běžně dopuje i dnes.

Johan Bruyneel s Lancem Armstrongem na Tour 2010
Johan Bruyneel s Lancem Armstrongem na Tour 2010

"UCI brala Armstronga jako popovou hvězdu. Jezdce se statutem celebrity, který dělal cyklistiku atraktivnější," uvádí komise ve své zprávě. "Přišel navíc v perfektní dobu," připomíná komise období, kdy cyklistika potřebovala velkou hvězdu po Tour de France 1998, která byla opředena dopingovými skandály. A Armstrong, jenž se navíc vracel ke sportu po úspěšném boji s rakovinou, byl ideálním adeptem.

V roce 1999 navíc Američan vyhrál první ze souvislé řady sedmi titulů na Tour. Právě tehdy, během nejslavnějšího světového závodu, byl však pozitivně testován na kortikosteroid, medikament, který nebyl oprávněný užívat. A UCI už tehdy přivřela oči, aby problém vyřešila, když akceptovala zpětně datovaný lékařský předpis.

"Spáchali tak závažné porušení svých povinností, mezi něž patří, že mají řídit sport korektně," připomíná CIRC. "Bylo to v souladu s pravidly," řekl tehdejší prezident UCI Hein Verbruggen. "Oni (CIRC) tvrdí, že nebylo, my říkáme, že bylo. I francouzská vláda tehdy uznala, že nešlo o dopingový případ," dodal.

Ačkoliv zpráva jasně potvrzuje, že mezi Armstrongem a UCI byla pevná a zcela mimořádná vazba, nepodařilo se potvrdit spekulace o tom, že Armstrong za podobné ústupky unii platil, přestože z toho byl v několika případech podezřelý a nařčený. Verbruggen v reakci na závěry komise uvedl, že se nemá za co stydět. "Nejsem zločinec. Necítím se ničím vinen. Pokud by v tom hrála roli korupce, byl by to jiný příběh," prohlásil. 

Právě samotná UCI - během Armstrongovy éry vedená Heinem Verbruggenem a poté Patem McQuaidem - nese podle zprávy obrovský díl viny na tom, jak nedůvěryhodným sportem se cyklistika stala. A to hlavně proto, jakým způsobem kryli Armstronga, ačkoliv měli vážné důvody k tomu, aby pro ně byl podezřelý z dopingu.

Dopovalo se dřív, dopuje se i dnes

Podle zprávy navíc UCI dobře věděla, že v 90. letech minulého století byl doping v cyklistice všudypřítomný a silniční cyklistiku zamořilo EPO. Jenže UCI ledacos tolerovala a doping viděla jako problém teprve tehdy, když ohrožoval zdraví jezdců. "Pronásledování podvodníků bylo vnímáno jako hon na čarodějnice, který by mohl poškodit pověst cyklistiky a její image," stojí ve zprávě CIRC.

Verbruggenův nástupce McQuaid závěry komise přivítal. "Ta zpráva mě v klíčových otázkách zbavila všech obvinění. Ten člověk (Armstrong) byl zcela oprávněn závodit, stejně jako kdokoli jiný, neboť jsme ho testovali více než dvěstěkrát a nikdy neměl pozitivní výsledek," uvedl.

Nezávislá komise nepřichází sice s žádnými konkrétními a závažnými odhaleními, co se týká dopingu, ale její tříčlenný tým se domnívá, že je i v dnešní cyklistice hojně rozšířený. Tuto domněnku potvrdil jeden ze svědků, jichž v rámci vyšetřování prověřila CIRC dohromady 174. Byla mezi nimi i velká jména dopingových hříšníků a současných funkcionářů, jako jsou Alexandr Vinokurov či Bjarne Riis, ale také samotný Armstrong i současná hvězda a vítěz Tour de France 2013 Chris Froome.

Nejmenovaný svědek, označovaný však za respektovaného, odhadl, že přibližně 90 procent jezdců dopuje a "tři až čtyři špičkové stáje mají všeobecně rozšířenou pověst podvodníků". Jiný svědek však odhadl, že míra jezdců, kteří zneužívají zakázané látky, se pohybuje kolem 20 procent. Podle CIRS tzv. dopingoví lékaři pomáhají s dopingem jezdců a vše se děje mimo kontrolu týmů. Jezdci se navíc již adaptovali na vylepšené metody a testování dopingu.

Nyní prý užívají mikrodávky, aby se tak vyhnuli odhalení, přesto tak mohou vylepšit svůj výkon asi o tři až pět procent, což je výrazně méně než v éře EPO, díky němuž bylo možné výkon povýšit až o 15 procent. Kvůli honu na doping z posledních let jsou prý na vzestupu i jiné formy podvádění, to se týká především různých nedovolených vylepšení kol.

CIRC má přinést očistu

Komise byla ustanovena loni v lednu na popud samotné UCI v čele s Brianem Cooksonem, jenž se stal prezidentem v září 2013. CIRC má za úkol vyšetřovat problémy, jimž UCI v minulosti čelila. Hlavní problematikou jsou pak dopingové skandály ve snaze cyklistiku od dopingu časem zcela očistit. I proto nyní zaslala UCI dlouhý výčet doporučení, jak opět o něco vylepšit antidopingovou strategii. 

Zdroj: BBC, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.