ČTsport

ČTsport
středa 26. září 2018 Andrea
Kolem Polska

Katovice patří Van Genechtenovi. Byl silnější než Guarnieri s Mezgecem

Velikost textu:
aktualizováno 6. 8. 2014 18:31

Katovice – Ještě před královskou horskou etapou ze Zakopaného na Štrbské pleso dostali v závodě Kolem Polska šanci sprinteři. V ulicích Katovic byl nakonec nejsilnější Jonas Van Genechten ze stáje Lotto-Belisol, který za sebou nechal Jacopa Guarnieriho a Luku Mezgece. Petr Vakoč dokončil bez problémů v hlavním poli ve stejném čase jako vítěz a zítra poveze svůj žlutý dres do Tater.

Jonas Van Genechten slaví na pódiu vítězství
Jonas Van Genechten slaví na pódiu vítězství
Otevřít galerii
 • Jonas Van Genechten slaví na pódiu vítězství autor: ANDRZEJ GRYGIEL, zdroj: ČTK/PAP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Finiš čtvrté etapy závodu Kolem Polska autor: ANDRZEJ GRYGIEL, zdroj: ČTK/PAP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Petr Vakoč drží i po čtvré etapě žlutý dres autor: ANDRZEJ GRYGIEL, zdroj: ČTK/PAP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Jonas Van Genechten vítězí ve čtvrté etapě závodu Kolem Polska autor: ANDRZEJ GRYGIEL, zdroj: ČTK/PAP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Sky (Edmondson), Cannondale (Krizek) a domácí CCC Polsat (Taciak): to byl únik čtvrté etapy, která byla poslední rovinatou v letošním profilu. Uprchlíci spolupracovali, avšak možná i díky zkušenostem z etapy č. 2, kdy Petr Vakoč ve Varšavě uhájil svůj náskok, si je peloton nenechával příliš odjet – 45 kilometrů před cílem v Katovicích tak měli náskok jen 1:10. Na hromadný finiš na posledních stovkách metrů se chystali Luka Mezgec, Michael Matthews, včerejší vítěz Theo Bos nebo Marco Haller.

Už v katovických ulicích se pokusili z hlavního pole poodjet Kasperkiewicz (mladý domácí jezdec, který byl s Vakočem v úniku v druhé etapě a letos zaujal vyhranou etapou v Závodě míru kategorie do 23 let) a Cousin. Šanci neměli (polskému jezdci ostatně šlo hlavně o ukořistění bodů na poslední vrchařské prémii) – peloton stlačoval mezeru na původní únik a právě v ní se tato dvojice zprvu pohybovala. Posléze se obě skupiny spojily a okruhy v Katovicích objížděla už spojená pětice, nicméně 9 km před cílem ji peloton pohltil. A ani záměr s body Kasperkiewiczovi nevyšel.

Únik čtvrté etapy závodu Kolem Polska
Únik čtvrté etapy závodu Kolem Polska

Poté už měli situaci pevně v režii závodníci sprinterských týmů, které nerozhodily ani krátké nástupy Paterského či jezdců Treku a Europcar. 1,5 kilometru před čárou to zkusil Thor Hushovd – kolem po sezoně končícího veterána se však už v cílové rovince prohnali sprinteři. Finiš byl vpravdě těsný: pozdě akceleroval Mezgec, přes kterého šel vítěz první etapy Hutarovič, nakonec to však byl Jonas Van Genechten ze stáje Lotto-Belisol, kdo protnul cílovou linii jako první. Z pravé strany se natlačil dopředu před Jacopa Guarnieriho z Astany a v podivném klesajícím sprintu, kdy nikdo jako by nešel ze sedla, triumfoval. Druhý skončil Guarnieri, třetí finišoval Mezgec.

"Poslední část etapy byla o načasování. Nebyl jsem v nejlepší pozici mezi desítkou, ale dokázal jsem se tam dostat zezadu díky vysoké aktuální rychlosti," uvedl v cíli vítěz. Před etapou si totiž nechal nainstalovat nový převodový tác s 54 zuby. "To možná rozhodlo."

 • "Mohu ten žlutý dres udržet i v horách. Ten poslední kopec dobře znám, protože jsem tam jel závod Kolem Slovenska. To mi sedí, protože to je prudké, ale krátké. Ale je jasné, že obzvlášť jezdci Tinkoff-Saxo budou silní, pojedou na Rafala Majku, aby celý závod vyhrál," upozornil po etapě Petr Vakoč.

Cyklistický závod Kolem Polska (WorldTour) - 4. etapa Tarnóv - Katovice (236 km):

1. Van Genechten (Belg./Lotto Belisol) 5:43:29, 2. Guarnieri (It./Astana), 3. Mezgec (Slovin./Giant-Shimano), 4. Modolo (It./Lampre-Merida), 5. Hutarovič (Běl./AG2R), 6. Appollonio (It./AG2R), ...38. Vakoč (Omega Pharma-Quick Step) všichni stejný čas.

Průběžné pořadí: 1. Vakoč 20:34:24, 2. Krizek (Rak./Cannondale) -26, 3. Hutarovič, 4. Bos (Niz./Belkin), 5. Mezgec, 6. Van Genechten všichni -27.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.