ČTsport

ČTsport
úterý 13. listopadu 2018 Tibor
Světový pohár

Cyklokrosaři vstupují do sezony závodem v Nizozemsku

Velikost textu:

Praha - Sedmidílný Světový pohár v cyklokrosu začne v nizozemském Valkenburgu. Hned týden poté se mohou na nejlepší cyklokrosaře těšit i čeští fanoušci, neboť seriál zavítá opět do Tábora. Na jihu Čech by neměla na startu chybět česká jednička minulého ročníku Radomír Šimůnek, jenž dlouho bojoval se zdravotními problémy a ve Valkenburgu nepojede. Přímý přenos dnešních závodů sledujte živě na ČT sport a našem webu. Mužský do třiadvaceti let od 13:25, kategorii Elite pak od 14:55.

Martin Bína
Martin Bína

V Nizozemsku se naopak představí Martin Bína. Juniorský mistr světa z roku 2001 právě ve Valkenburgu vyhrál na závěr minulé sezony v únoru na sněhu závod nižší kategorie a velmi dobrou formu si přenesl i do nového ročníku. O minulém víkendu skončil v úvodním dílu série bpost bank trofee v belgickém Ronse druhý za domácím mistrem světa Svenem Nijsem, až za Bínou dojel obhájce celkového prvenství ve SP Niels Albert.

"Výsledek hovoří o celkem dobré formě, ale je to jeden závod, byť náročný. Pro hlavu a pohodu to bylo samozřejmě dobré. Do Valkenburgu jedu klidný a spokojený," řekl Bína serveru mtbs.cz.

"Trať znám, letos v únoru jsem tam vyhrál, byl tam sníh a led. Je to těžká trať, prudké stráně, nahoru a dolů. Letos jsme tam měli soustředění a stavitel Van der Poel okruh ještě ztížil. Snad nebude pršet, uklouzané to bude určitě, pršelo tu poslední dny hodně," uvedl třicetiletý jezdec, jemuž se v minulé sezoně SP nedařilo zpočátku podle představ. Nakonec triumfoval v závěrečném závodu v Hoogerheide a skončil na celkové 17. příčce. "Letos mířím výš, to je jasné. Chci si to užít a dobře si zazávodit," dodal Bína.

Šimůnek zápolil už během jara se zdravotními problémy. Dubnový silný zápal plic s vysokými horečkami vystřídal zánět rohovky. V červnu se pak snažil dohnat promeškané tréninkové hodiny a po pádu si naštípl klíční kost. Následně bojoval s bakterií, která možná přetrvala v těle po zápalu plic a zasáhla mu krk, průdušky a plíce.

"Jsem na Mallorce a snažím se dostat co nejvíc do nohou. Neseděl jsem 14 dnů na kole, jsem teprve týden bez antibiotik. Avizoval jsem Tábor, mám to povolené od doktorů, ale nepojedu na výsledek. Chci si užít domácí závod se skvělou atmosférou," nastínil své plány Šimůnek.

Vítěz SP bude znám nejpozději 26. ledna, kdy se ve francouzském Nommay pojede závěrečný závod. Týden poté přijde na řadu vrchol sezony v podobě světového šampionátu v Hoogerheide.

Nominace českých cyklokrosařů na první závod ve Valkenburgu:

Muži - elite: Martin Bína, Ondřej Bambula, Vladimír Kyzivát, Lubomír Petruš.

Muži do 23 let: Michael Boroš, Vojtěch Nipl, Tomáš Paprstka, Jakub Skála, Matěj Lasák,

Junioři: Adam Ťoupalík, Roman Lehký, Lukáš Kunt, Martin Dejmek, Jakub Honzík, Adrián Šírek,

Ženy: Pavla Havlíková, Martina Mikulášková, Nikola Nosková.

Program SP 2013/14:

20. října: Valkenburg (Nizozemsko),

26. října: Tábor,

23. listopadu: Koksijde (Belgie),

22. prosince: Namur (Belgie),

26. prosince: Heusden-Zolder (Belgie),

5. ledna: Řím,

26. ledna: Nommay (Francie).

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.