ČTsport

ČTsport
neděle 23. září 2018 Berta

Cyklokrosaři stojí na prahu sezony, fanoušci uvidí SP i mistrovství Evropy

Velikost textu:
aktualizováno 24. 9. 2013 15:57

Praha - Úvodním závodem v Uničově odstartuje v sobotu 45. ročník českého poháru cyklokrosařů, který se pojede opět jako Toi Toi Cup. Seriál bude znovu zahrnovat dohromady osm závodů a vyvrcholí 11. ledna 2014 v Lošticích, kde bude závěrečný díl zároveň republikovým šampionátem. Kromě tradiční šňůry zveřejnil český cyklokros své nejvýznamnější domácí akce - závod světového poháru (26. října v Táboře) a mistrovství Evropy (3. listopadu v Mladé Boleslavi). Mistrovství světa se pak pojede v nizozemském Hoogerheide o prvním únorovém víkendu.

Martin Bína
Martin Bína

V boji o celkové prvenství se budou závodníkům v Toi Toi Cupu nově započítávat všechny odjeté závody, žádný výsledek se neškrtne. Vítěz získá 30 bodů, za 30. místo se udělí bod. Prvních deset jezdců v cíli si navíc připíše body do žebříčku Mezinárodní cyklistické unie UCI.

"Kromě toho, že chceme divákům nabídnout sportovní zážitky, je úkolem poháru najít nové talenty pro cyklokros a zároveň pro reprezentaci," řekl šéf cyklokrosové komise Českého svazu cyklistiky Čestmír Kalaš.

Prvenství obhajuje Martin Bína, jenž za sebou v minulém ročníku nechal Tomáše Paprstku a Jakuba Skálu. "S účastí nejlepších českých závodníků to bude dost složité, protože závodů v Belgii zase přibylo. Ale třeba víkend 5. až 6. října je všude volno, takže v Kutné Hoře bychom třeba Martina Bínu mohli vidět. Sám projevil zájem tam jet," uvedl reprezentační trenér Stanislav Bambula.

Program Toi Toi Cupu 2013/14:

28. září: Uničov, 5. října: Kutná Hora, 12. října: Milovice, 9. listopadu: Hlinsko, 16. listopadu: Holé Vrchy, 7. prosince: Kolín, 14. prosince: Slaný, 11. ledna: Loštice - mistrovství ČR.

Štybar si odskočí ze silnice, od bikerů možná Nash

Bambula věří, že jeho svěřenci jsou na sezonu dobře připravení. "Letní část proběhla podle mých představ a povedlo se nám několik pozoruhodných umístění. Například v Dubnici na společném mistrovství České republiky a Slovenska skončili hned tři cyklokrosaři do desátého místa. Se silniční částí sezony tak mohu být jedině spokojený," řekl.

Zdravotní stav reprezentačního týmu je dobrý až na nejlepšího Čecha v minulém seriálu SP, jímž byl Radomír Šimůnek. "Trápí ho nějaká nemoc, ale co já vím, tak potíže měl už v létě, tak věřme, že se mu podaří toho zbavit a bude v pořádku," podotkl Bambula. Je pravděpodobné, že v jeho týmu se v průběhu sezony objeví i hvězdná jména Zdeňka Štybara a Kateřiny Nash.

přehrát video
Cyklokrosařům se blíží začátek sezony

Dvojnásobný mistr světa Štybar se sice již naplno věnuje závodům na silnici, kde začal sklízet výborné výsledky, ale pro zpestření by se měl objevit i na startu některých cyklokrosových klání. "Bavil jsem se s ním a říkal, že by měl zájem o start v Namuru a Heusden-Zolderu," řekl Bambula s vyhlídkou k závodům SP, jež jsou na programu v Belgii 22. a 26. prosince.

Určitý náznak má i od bikerky Nash. "Po mistrovství světa řekla jasně, že už cyklokros nikdy jezdit nebude, ale už měsíc poté se ptala, co a jak v Táboře, a připustila, že když se jí povede sezona, tak jede dál," připomněl s úsměvem Bambula. Držitelce světového bronzu z roku 2011 totiž na začátku února v USA velmi smolně proklouzla mezi prsty další medaile. "Věřím, že do té cyklokrosové sezony naskočí," doplnil Bambula.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.