ČTsport

ČTsport
úterý 25. září 2018 Zlata

Nibali potvrdil vítězstvím ve vánici svůj celkový triumf na Giru

Velikost textu:
aktualizováno 25. 5. 2013 19:54

Tre Cime di Lavaredo - Italský cyklista Vincenzo Nibali vyhrál v hustém sněžení předposlední 20. etapu Gira d'Italia a symbolicky tím potvrdil své celkové vítězství. V závěrečné nedělní etapě s cílem v Brescii se už pořadí téměř jistě měnit nebude, na své rivaly najel lídr týmu Astana téměř pět minut.

Vincenzo Nibali
Vincenzo Nibali

Osmadvacetiletý Nibali byl blízko celkovému triumfu už po vítězství ve čtvrteční horské časovce a nahrálo mu i zrušení páteční etapy kvůli počasí. Dnes však dokázal, že žádnou pomoc shůry nepotřeboval. V závěrečném stoupání na Tre Cime di Lavaredo se rodák z Messiny odpoutal od svých soupeřů a dojel si v zimním počasí, jež provázelo poslední týden Gira, pro druhé vítězství za sebou.

Za Nibalim přijeli do cíle tři Kolumbijci. Nejblíže mu byl s odstupem 17 sekund Fabio Duarte, další příčky obsadili Rigoberto Urán a Carlos Betancur. Urán využil slabšího dne Cadela Evanse a vyměnil si s ním místo v celkovém pořadí. Kolumbijec se posunul na druhou příčku s odstupem 4:43 za Nibalim, Australan Evans je třetí se ztrátou 5:52.

"Chtěl jsem tady nechat svou vizitku. Po tom, co se stalo včera, jsem chtěl ukázat, co to opravdu je cyklistika," řekl Nibali s narážkou na pozitivní dopingový test svého krajana Danila di Luky, jenž byl zveřejněn v pátek. "Poslední kopec se zdál nekonečný, ale ten sníh tomu dodal epický rozměr," dodal.

 • Vincenzo Nibali
  Vincenzo Nibali autor: Gian Mattia D\'Alberto, zdroj: ČTK/AP
 • Nibali se během 20. etapy musel vypořádat s vánicí
  Nibali se během 20. etapy musel vypořádat s vánicí autor: Fabio Ferrari, zdroj: ČTK/AP

Pro Nibaliho bude vítězství na Giru druhým triumfem na Grand Tour a prvním v dresu Astany, kam přestoupil před sezonou z Liquigasu. V roce 2010 vyhrál Vueltu, následující rok byl druhý na Giru a loni třetí na Tour de France.

"Tohle je mnohem důležitější moment, než když jsem vyhrál Vueltu. Ale kdyby nebylo Vuelty a třetího místa tady na Giru, nikdy bych nezjistil, čeho jsem schopen na Grand Tours dosáhnout," dodal Nibali.

V neděli čeká cyklisty slavnostní dojezd do Brescie, v němž se už bude rozhodovat pouze o vítězi prestižního závěrečného spurtu.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.