ČTsport

ČTsport
neděle 19. srpna 2018 Ludvík
MS v cyklistice

Závod s hromadným startem ovládla Vosová, Sáblíková nedojela

Velikost textu:
aktualizováno 22. 9. 2012 18:44

Limburg – Pro titul mistryně světa si v závodě s hromadným startem dojela v Nizozemsku domácí cyklistka Marianne Vosová. K olympijskému zlatu a titulu z mistrovství světa v cyklokrosu tak nizozemská závodnice přidala další cennou trofej. Devátá z časovky Martina Sáblíková závod s hromadným startem nedokončila. Plány rychlobruslařské šampionky na přední umístění zhatil hromadný pád téměř celého pelotonu a závod v průběhu třetího kola vzdala. 

Vosová přidává na své konto další titul
Vosová přidává na své konto další titul

"Koleno mě bolí, ale mám spíš strach trochu ze stehenního svalu, protože je hodně obražený. Ale já myslím, že to bude dobrý," řekla viditelně smutná Sáblíková. V pondělí si zřejmě naražené pravé koleno a sval nechá zkontrolovat od lékařů, aby se mohla co nejdříve vrátit k přípravě na rychlobruslařskou sezonu. "Tentokrát Martina nedojela, ale já jí těžko můžu něco vyčítat. Ona to nezavinila... Snažila se ještě rychle vstát a jet, ale to kolo bylo v takovém stavu, že se prostě dál jet nedalo," řekl k závodu posmutnělý trenér Sáblíkové Petr Novák.

Pětadvacetiletá rodačka z Hertogenbosche Vosová, jež letos získala i cyklokrosový světový titul, dokázala nejlépe zvládnout závěr závodu. V něm se před posledním stoupáním na Cauberg utrhla z pětičlenné vedoucí skupinky a druhou v cíli Rachel Neylanovou z Austrálie nakonec porazila o deset vteřin. Bronz si vyjela Italka Elisa Longová Borghiniová, jež zůstala o dalších osm vteřin zpět. Vosová, která skvěle jezdí také na dráze, se světového zlata ze silničního závodu dočkala po šesti letech.

V roce 2006 se radovala ze svého prvního titulu mistryně světa, ale na pěti následujících šampionátech byla ve všech případech druhá. "V posledním kole jsem si pomyslela: 'Tohle je moment, kdy se můžu stát světovou šampionkou.' Myslela jsem pouze na ten útok na Caubergu," prozradila Vosová. "Samozřejmě že to bolelo, ale bylo to už jen kilometr a půl do cíle, tak jsem zabojovala a snažila se vydržet," doplnila Vosová ke své taktice v závěru 129 kilometrů dlouhého závodu.

Po utnutí stříbrné šňůry a dobytí zlata před tisícovkami nizozemských fanoušků podél trati prý hodně toužila. "Poslední týdny jsem se soustředila pouze na tohle. Nepřemýšlela jsem o olympijském zlatu nebo jiných vítězstvích. Chtěla jsem pouze toto. Teprve nyní už se můžu začít poohlížet zpátky," pochvalovala si vynikající sezonu Vosová. Nejlepší Češkou - a nakonec i jedinou v cíli - byla Martina Růžičková na 42. pozici. Pavlína Šulcová rovněž vzdala.

Výsledky ženského závodu s hromadným startem:

1. Vosová (Niz.) 3:14:29, 2. Neylanová (Austr.) -10, 3. Longová Borghiniová (It.) -18, 4. Nebenová (USA) -33, 5. Van der Breggenová (Niz.) -55, 6. Rattová (It.) -3:40, 7. Villumsenová (N. Zél.), 8. Arndtová (Něm.), 9. Johanssonová (Švéd.), 10. Brzezná-Bentkowská (Pol.) všechny -4:37, ...42. Růžičková -4:58, Sáblíková, Šulcová (všechny ČR) obě nedokončily. 

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.