ČTsport

ČTsport
čtvrtek 22. listopadu 2018 Cecílie
Tour de France

První horská etapa Tour patřila Britům, ve žlutém je Wiggins

Velikost textu:
aktualizováno 7. 7. 2012 19:43

La Planche - První horskou etapu letošní Tour de France vyhrál britský cyklista Christopher Froome. Do žlutého trikotu lídra se po 7. etapě oblékl jeho krajan a kolega z týmu Sky Bradley Wiggins.

Dojezd 7. etapy
Dojezd 7. etapy

Etapový triumf a žlutý dres byl odměnou za aktivitu britské stáje, která v závěrečném stoupání do cíle v La Planche des Belles Filles roztrhala hlavní skupinu. V kopci postupně odpadali jezdci jeden za druhým, až v závěrečných stovkách metrů bojovala po 199 km o vítězství jen čtveřice.

Jako první nastoupil obhájce loňského vítězství Cadel Evans z Austrálie, Froome však dokázal na jeho trhák zareagovat, předstihl ho a projel cílem s rukama nad hlavou. "Myslel jsem, že mě Cadel bude ještě pronásledovat, ale už na to neměl nohy. Snad už nás v příštích týdnech nepřekvapí. Vypadá to, že o vítězství budou bojovat Bradley a on," uvedl Froome.

Britský cyklista také získal puntíkovaný trikot pro vedoucího muže vrchařské soutěže. Evans na něj ztratil dvě sekundy stejně jako Wiggins, jemuž třetí místo stačilo k posunu z druhé na první pozici v průběžném pořadí. Čtvrtý dojel s odstupem sedmi sekund Ital Vincenzo Nibali.

Wiggins tak převzal žlutý trikot od Fabiana Cancellary, jenž přesně před týdnem vyhrál prolog. Švýcar ve stoupání nestačil a na nejlepší ztratil téměř dvě minuty. Druhé místo v průběžném pořadí patří s odstupem deseti sekund Evansovi, třetí je o dalších šest sekund zpět Nibali.

Bradley Wiggins (vlevo) a Cadel Evans
Bradley Wiggins (vlevo) a Cadel Evans

"Žlutý trikot byl mým dnešním hlavním cílem. O tom jsem snil už jako malý kluk," uvedl Wiggins, jenž je prvním Britem ve žlutém od Davida Millara v roce 2000. "Je jasné, že o vítězství už budou bojovat jen tři jezdci. Cadel, Nibali a já," řekl trojnásobný olympijský vítěz v dráhové cyklistice.

Úspěch v dnešní etapě pro něj byl o to sladší, že loni jeho šance vzaly za své po pádu právě v sedmé etapě. "Před rokem jsem byl v nemocnici v Chateauroux, teď jsem ve žlutém. Skvělý den," radoval se Wiggins. V neděli čeká jezdce další horská etapa. Na 157,3 km z Belfortu do švýcarského Porrentruy je sedm stoupání.

Zraněný vítěz Gira Hesjedal odstoupil z Tour

Jeden z favoritů Ryder Hesjedal vzdal Tour de France po pádu v páteční dramatické šesté etapě. Kanadský vítěz letošního Gira d'Italia si nejvíce poranil nohu a kyčel a má tři týdny na to, aby se zotavil do olympijského závodu cyklistů v Londýně.

Páteční etapu poznamenal hromadný pád zhruba 25 kilometrů před cílem v Metách. Na zemi se ocitlo asi dvacet jezdců včetně řady favoritů. Trojnásobný mistr světa Oscar Freire ze Španělska například musel odstoupit kvůli zlomenému žebru a poraněné plíci, autobus Hesjedalova týmu Garmin zase spíš připomíná nemocnici.

Hromadný pád na Tour de France
Hromadný pád na Tour de France

"Je smutné opustit takhle Tour. Byl jsem v dobré formě, cítil se výborně a těšil do hor," posteskl si jednatřicetiletý kanadský jezdec. Po pádu ztratil přes 13 minut, v průběžném pořadí odstoupil ze 108. místa. Měl být přitom velkým soupeřem dvou hlavních adeptů na celkové prvenství Australana Cadela Evanse a Brita Bradleyho Wigginse.

Před vjezdem do hor už z Tour odstoupilo 17 jezdců, z toho 13 po páteční hromadné kolizi. Z týmu Garmin si léčilo šrámy hned pět z devíti členů. Jejich šéf Jonathan Vaughters věděl přesně, proč se havárie stala. "Jeden z kluků se pokusil sundat si návleky na boty. Nebyla to jeho chyba, ale když jedete sedmdesátkou a namačkaní jak sardinky..." řekl.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.