ČTsport

ČTsport
pátek 16. listopadu 2018 Otmar

Bruyneel po dopingové aféře kolem Armstronga nebude na Tour

Velikost textu:

Austin - Na cyklistické Tour de France bude chybět manažer týmu RadioShack-Nissan Johan Bruyneel. Vyhlášený belgický stratég se rozhodl závodu nezúčastnit kvůli čerstvému obvinění, že se podílel na dopingu Lance Armstronga. Bruyneel, který pomohl slavnému Američanovi ke všem sedmi triumfům na Tour, nechce svou přítomností vystavovat jezdce své stáje nepříjemným tlakům.

Cyklista Lance Armstrong
Cyklista Lance Armstrong

"Tour by měla být o úspěších závodníků a vzrušení z našeho skvělého sportu. Rád bych byl u toho, ale ve světle současných obvinění USADA by to bylo nevítané rozptylování mého týmu i všech účastníků Tour," uvedl Bruyneel, který je nejúspěšnějším týmovým manažerem v historii závodu. Podepsal se i pod dva tituly Španěla Alberta Contadora.

Americká antidopingová agentura (USADA) tvrdí, že má přes deset svědků z řad cyklistů a týmových zaměstnanců, kteří dosvědčí, že Armstrong během své kariéry dopoval. Z dopingových praktik obvinila i Bruyneela, tři lékaře a fyzioterapeuta.

Bruyneel i Armstrong, jenž čelí podezření z dopingu dlouhá léta, jakoukoli vinu odmítají. Cyklistovi právníci se v pátek, v poslední možný den desetidenní lhůty, vyjádřili k obvinění, které USADA vznesla.

V jedenáctistránkovém dokumentu mimo jiné tvrdí, že organizace porušuje svá vlastní pravidla a také federální zákony. Jednou z námitek je, že USADA staví obvinění na důkazech, jež unikly do médií během vyšetřování stejné záležitosti, které americké úřady letos v únoru po dvou letech zastavily.

Případ nyní bude řešit tříčlenná revizní komise USADA, která rozhodne, zda jsou důkazy dostatečné pro formální obvinění. Pokud k takovému závěru dospěje, kauzou by se od listopadu zabývala tříčlenná arbitráž.

Čtyřicetiletý Armstrong, jenž definitivně ukončil cyklistickou kariéru na začátku loňského roku, se v poslední době vrátil ke sportu svého mládí triatlonu. Plánoval start na slavném Ironmanu na Havaji, ale kvůli vyšetřování USADA nesmí závodit.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.