ČTsport

ČTsport
středa 14. listopadu 2018 Sáva
Giro d'Italia

Pátou etapu ovládl ve spurtu Cavendish

Velikost textu:
aktualizováno 10. 5. 2012 20:22

Fano (Itálie) - Pátou etapu Gira d'Italia vyhrál v hromadném spurtu mistr světa Brit Mark Cavendish a připsal si druhé vítězství v letošním ročníku. V čele průběžného pořadí zůstal litevský cyklista Ramunas Navardauskas, který se oblékl do růžového trikotu po středeční časovce družstev. 

Pátou etapu ovládl ve spurtu Cavendish
Pátou etapu ovládl ve spurtu Cavendish

Čeští cyklisté Roman Kreuziger a Jan Bárta dojeli do cíle v hlavním poli se ztrátou pět sekund na vítěze. V celkové klasifikaci si mírně polepšili. Kreuziger je třiadvacátý s odstupem 40 sekund na lídra závodu, Bártovi patří 51. pozice a dál ztrácí 59 sekund.

Cavendish, jenž ovládl už nedělní hromadný dojezd, si spravil chuť po třetí etapě, v které ho připravil o šance na další vítězství hromadný pád, do něhož se zapletl. Navzdory silně odřené noze dnes nedal ve finiši šanci Australanovi Matthewu Gossovi, který triumfoval právě v pondělí. Na Giru vyhrál Cavendish podeváté v kariéře. Třetí dojel Ital Daniele Bennati.

Roman Kreuziger: "Posledních čtyřicet kilometrů bylo poměrně nervózních. Foukalo lehce z boku, odjela poměrně dobrá skupina a jelo se celý den hodně svižně. Odpočinková etapa to určitě nebyla."
Mark Cavendish: "Byl to dost obtížný finiš. Foukal protivítr, vyrazil jsem asi jen 200 metrů před cílem, ale kvůli tomu větru mi to přišlo jako věčnost. Neviděl jsem nikde Gossův stín, ale povedlo se mi ho udržet za sebou. Byl jsem dnes trochu unavený, ale ke konci jsme se dokázali zmobilizovat a v posledních deseti kilometrech to byla od týmu učebnicová práce. Jsem přešťastný." 

Více než devítiminutovou ztrátu nabral dosud druhý Tyler Farrar i další Američan Taylor Phinney, který jel v úvodu závodu v růžovém. Phinney si při pondělním hromadném karambolu poranil kotník a dnes měl asi 30 km před cílem další kolizi, po níž se ocitl na zemi. Etapu však mezi posledními dokončil.

Za Navardauskase se posunul Australan Robert Hunter, jenž ztrácí pět sekund. Na průběžné třetí pozici je Kanaďan Ryder Hesjedal. 

5. etapa Modena - Fano (199 km):
1. Cavendish (Brit.) 4:43:15, 2. Goss (Austr.), 3. Bennati (It.), 4. Hunter (JAR), 5. Modolo (It.), 6. Kristoff (Nor.), 7. Favilli, 8. Belletti (oba It.), 9. Démare (Fr.), 10. Jörgensen (Dán.) všichni stejný čas, ... 47. Kreuziger, 84. Bárta (oba ČR) oba -5.

Průběžné pořadí:
1. Navardauskas (Lit.) 14:45:13, 2. Hunter (JAR) -5, 3. Hesjedal (Kan.) -11, 4. Goss -13, 5. Cavendish -14, 6. Thomas (Brit.) -16, 7. Boaro (It.) -19, 8. Vandevelde (USA) -26, 9. Rodríguez (Šp.), 10. Kristoff oba -30 ...23. Kreuziger -40, 51. Bárta -59.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.