ČTsport

ČTsport
úterý 16. října 2018 Havel

Bývalý cyklista Ullrich potrestán za kontakty s Fuentesem

Velikost textu:

Berlín – Bývalý německý cyklista Jan Ullrich, potrestaný za doping dvouletým zákazem startu, přiznal své kontakty se španělským lékařem Eufemianem Fuentesem. Trest cyklistovi, který ukončil aktivní kariéru již v roce 2007, vyprší v srpnu příštího roku. Navíc musí zaplatit pokutu ve výši 10 000 franků.

Jan Ullrich
Jan Ullrich

Nyní osmatřicetiletý Ullrich byl zapleten do případu kolem lékaře Fuentese, který odhalila antidopingová akce Puerto. Aféra vypukla den před Tour de France 2006, z níž Ullricha jeho tehdejší stáj T-Mobile okamžitě stáhla.

Olympijský vítěz ze Sydney, vítěz Tour 1997 a Vuelty 1999 se nikdy k dopingu nepřiznal, a přestože již před pěti lety ukončil kariéru, sportovní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne mu ve čtvrtek udělil za doping dvouletý trest. Někdejší špičkový jezdec současně přišel o všechny své výsledky od 1. května 2005, tedy i o třetí místo na Tour de France z onoho roku.

Podle CAS byl Ullrich ve Fuentesově dopingovém programu "plně zapojený" a podle arbitráže zaplatil lékaři za jeho služby 80 000 eur. "Potvrzuji, že jsem byl s Fuentesem v kontaktu. Vím, že to byla velká chyba, které hrozně moc lituji," uvedl Ullrich na svém webu.

Bývalá hvězda silničního pelotonu trest akceptovala, s rozsahem obvinění však nesouhlasí. "Trest přijímám, ale ne proto, že bych souhlasil s každým bodem odůvodnění toho rozhodnutí (CAS), ale proto, že chci mít tuhle záležitost už jednou provždy za sebou a uzavřenou," vysvětlil Ullrich.

Jan Ullrich v dresu stáje T-Mobile
Jan Ullrich v dresu stáje T-Mobile

Ulrich byl před Tour 2006 jedním z favoritů. "Po mém vítězství a pěti druhých místech na Tour chtěli všichni druhý titul. Zvláště poté, co skončil Lance Armstrong. Tlak veřejnosti, sponzorů i ten, který jsem vytvářel sám na sebe, byl obrovský," připomněl Ullrich.

Události, které následovaly poté, co ho stáj T-Mobile ze závodu stáhla, ho prý zlomily. "Suspendace, titulky v médiích, vyloučení ze společnosti, domovní prohlídky, trestní oznámení... Cítil jsem se sám, děravý jako řešeto. Celý svět mě chtěl přitlačit ke zdi a já se instinktivně ukrýval," popsal své tehdejší pocity Ullrich.

Nyní zpytuje cyklista svědomí. "To všechno ale nebylo bezdůvodné. Tehdy, krátce po svém distanci, jsem chtěl veřejně vystoupit a přiznat, že jsem udělal chybu. Měl jsem však svázané ruce. Na všechna ta tvrzení jsem na radu právníků mlčel, jak to bývá v takových případech obvyklé. Nakonec mi celá ta věc tak přerostla přes hlavu, že jsem z toho byl nemocný a zhroutil se."

Ullrichův trest se počítá zpětně od loňského srpna, kdy se CAS začal případem zabývat, a vyprší 21. srpna 2013. K tomu musí bývalý cyklista zaplatit UCI soudní výlohy ve výši 10 000 franků (208 tisíc korun). 

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.