ČTsport

ČTsport
sobota 23. června 2018 Zdeňka

Contador: Prožívám muka, ale končit nehodlám

Velikost textu:
aktualizováno 7. 2. 2012 22:39

Pinto (Španělsko) - Španělský cyklista Alberto Contador den po dvouletém trestu za doping a odebrání titulů z Tour de France i Gira d'Italia hovořil o nespravedlnosti. Před novináři v domovském městě Pinto konstatoval, že prožívá muka a že je nevinný, a zdůraznil, že kariéru končit nehodlá.

Alberto Contador reagoval na tiskové konferenci na rozhodnutí arbitrážního soudu
Alberto Contador reagoval na tiskové konferenci na rozhodnutí arbitrážního soudu

"Je to opravdové utrpení," prohlásil devětadvacetiletý Contador, který se proti dopingovým pravidlům provinil v červenci 2010 během volného dne Tour de France, kterou později vyhrál. Pozitivní vzorek byl zveřejněn až o dva měsíce později.

Na verdikt čekal dlouhých patnáct měsíců, v pondělí se od Sportovního arbitrážního soudu (CAS) dozvěděl, že za nález steroidu clenbuterol má na dva roky zastavenou činnost se zpětnou platností. Závodit nesmí do letošního 5. srpna a měl by přijít o všechny vavříny z tohoto období.

Alberto Contador:

"Snažil jsem se ten rozsudek pochopit, ale nepovedlo se mi to. Nemohu uvěřit trestu, který mi dali. Jestli existuje něco, jak bych mohl ještě více prokázat svoji nevinu, rád bych o tom věděl. Jedinou satisfakci, kterou cítím bez ohledu na to, jaké bylo rozhodnutí, je to, že nebylo nikde jasně řečeno, že jsem dopoval."

"Trestu nerozumím. Prožívám muka, i celá moje rodina, ale jsem si jistý jednou věcí - končit nehodlám a budu jezdit dál. Chci znovu jezdit ty největší závody a budu dál závodit čistou cestou, tak jak jsem to dělal po celý svůj život. Tohle všechno mě do budoucna ještě zocelí," řekl na tiskové konferenci Contador.

Alberto Contador
Alberto Contador

Od své stáje Saxo Bank a jejího šéfa Bjärneho Riise cítí maximální podporu. I samotná banka ujistila, že tým bude nadále sponzorovat a Contadorův trest nebude mít na spolupráci obou stran žádný vliv. Vliv však má na smlouvu mezi samotným závodníkem a stájí, která bude pozastavena. "Když nemůže Alberto pro tým závodit... Kontrakt prostě nemůže pokračovat, ale myslím, že to je zcela obvyklé," vysvětlil Riis na tiskové konferenci v Madridu s tím, že sice rozhodnutí CAS respektuje, ale stojí stoprocentně za Contadorem. Později také dodal, že by byl šťastný, pokud by s ním mohl i v budoucnosti znovu spolupracovat.

Tým Saxo Bank má problém

I přes své zklamání z rozřešení celé kauzy stojí na straně potrestaného hříšníka i šéf Saxo Bank Lars Seier Christensen. "Samozřejmě jsme z toho zklamaní, ale cítím s Albertem. Když budu mluvit za sebe, jsem si jistý, že neudělal nic špatného," věří Christensen. "Ale takový je ten systém a my musíme hledět dopředu. Vítězné závody i tak přijdou," dodal Christensen. Zda opravdu přijdou významná vítězství a vavříny, bude ale podmíněno i tím, jestli UCI po prověření situace uzná, že si Saxo Bank bude schopna udržet status týmu pro World Tour, s nímž je kromě jiného spojena i automatická pozvánka na Tour de France, Giro a Vueltu. V současnosti totiž nesplňuje potřebná kritéria, neboť Contador "vyjezdil" okolo 68 procent bodů stáje a o ty nyní kvůli anulování všech výsledků tým přišel.

Contador se hájil tím, že clenbuterol se mu do těla dostal v kontaminovaném mase. Sportovní arbitráž však rozhodla, že je vinen. "Je to nespravedlivé," reagoval slavný španělský cyklista, jemuž zůstaly triumfy z nejtěžšího etapového závodu Tour z let 2007 a 2009 a z Gira před čtyřmi lety. Ve stejné sezoně 2008 vyhrál i poslední podnik z Grand Tours, domácí Vueltu. Proti verdiktu CAS se může do 30 dnů odvolat k civilnímu soudu, podle jeho slov nyní situaci zkoumají právníci. "Budeme bojovat až do konce. Právníci probírají, jaké máme možnosti," prohlásil Contador.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.