ČTsport

ČTsport
pondělí 19. listopadu 2018 Alžběta

Contador dostal za doping dvouletý trest

Velikost textu:
aktualizováno 6. 2. 2012 23:25

Lausanne (Švýcarsko) – Sportovní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne dnes potrestal španělského cyklistu Alberta Contadora za dopingový nález během Tour de France 2010 dvouletým zákazem startu. Zároveň mu kvůli pozitivnímu testu na clenbuterol odebral i celkové vítězství v daném ročníku slavného závodu. Prvenství tak dodatečně připadne Andymu Schleckovi z Lucemburska, jenž byl v pořadí druhý. Činnost má Contador zastavenou do 5. srpna. CAS má mezitím také rozhodnout o požadavku UCI, která chce Contadora potrestat i finanční pokutou ve výši 2,4 milionu eur (přes 60 milionů korun).

Alberto Contador
Alberto Contador

Devětadvacetiletý slavný Španěl měl pozitivní test během volného dne na předloňské Tour 21. července. Svou obhajobu postavil na tom, že se mu clenbuterol dostal do těla s kontaminovaným masem. Španělský svaz ho nepotrestal, toto rozhodnutí však napadla Mezinárodní cyklistická unie (UCI) i Světová antidopingová agentura (WADA). A sportovní soud jim dnes v kauze trvající mnoho měsíců dal zapravdu.

Contador i po zveřejnění pozitivního testu dál závodil. Za celé toto období by proto měl být zbaven i všech ostatních titulů, tedy včetně triumfu na loňském Giru d'Italia. Ten může dodatečně slavit Ital Michele Scarponi, Roman Kreuziger se posune na páté místo. Z Contadorovy diskvalifikace na Tour 2010 bude český cyklista profitovat dodatečným posunem na osmou pozici.

Vítězové nejsou

Skutečnost, že měl vítěz Tour i z let 2007 a 2009 na předloňském závodu dopingový test, byla zveřejněna až o dva měsíce později na konci září 2010. "Dnešní rozhodnutí potvrzuje postoj UCI," reagovala na vynesení dvouletého trestu v prohlášení cyklistická unie. "Necítíme nicméně žádný pocit uspokojení z rozhodnutí CAS, spíše vítáme, že už je konec této dlouho se táhnoucí záležitosti, která je pro cyklistiku obrovsky bolestivá," dodala.

Šéf unie Pat McQuaid nazval dnešní den smutným pro celý cyklistický sport. "Někteří o tom možná mohou přemýšlet jako o vítězství, ale tak to v tomto případě tedy rozhodně není. Když dojde k otázce dopingu, tak žádní vítězové nejsou, bez ohledu na to, koho se to týká," dodal McQuaid.

Kamil Hofman, redaktor časopisu Velo, považuje celou kauzu z mnoha důvodu za skandální. Mezi jinými nestandardně dlouhá doba, po kterou se rozhodování táhla a nízká hodnota nálezu zakázané látky v těle španělského cyklisty.“ Ten fakt nízkého nálezu je znám a je to mimochodem hranice, která je sedmkrát nižší, než jsou laboratoře povinny detekovat. To znamená, že některé jiné laboratoř by vůbec nepřišly na to, že ta látka se do těla Contadora dostala,“ tvrdí Hofman.

Navíc prý užití Clenbuterolu nemohlo cyklistovi přinést žádnou sportovní výhodu. „Tato látka by možná měla smysl v přípravném období. Je to látka, která slouží k nárůstu svalové hmoty a zároveň odbourávání tuku, ale obecně ve vrcholovém sportu velmi zastaralá. V množství, které bylo nalezeno v těle Contadora, nemohla mít absolutně žádný vliv na jeho výkon. V tom se shodují odborníci,“ dodává Hofman

Contador musí oželet Tour, Giro i olympiádu

Protože trest pro Contadora byl vynesen se zpětnou platností a jeho dopingová kauza se navíc značně protahovala, vyprší dvouletá suspendace již 5. srpna. Jezdec stáje Saxo Bank už může jet poslední ze tří závodů spadajících do "Grand Tour" v sezoně domácí Vueltu.

Hvězda světového pelotonu naopak nuceně vynechá letošní Tour de France, kde se chystala zaútočit na další triumf. Stejně tak přijde i o možnost startu na Giru a za své berou i jeho plány o účasti na olympijských hrách v Londýně. Silniční závod v britské metropoli se totiž pojede již 28. července, časovka pak první srpnový den.

Ohlasy k rozsudku:

Carlos Sastre (bývalý profesionální cyklista): "To rozhodnutí odporuje logice. Nemůžete suspendovat profesionálního závodníka, když o jeho dopingu nejsou žádné důkazy."

Pedro Delgado (bývalý profesionální cyklista): "Je to daň boji proti dopingu. Celý ten případ je zveličený, zvláště když vezmete v potaz, že i soud přiznává nemožnost dokázat Contadorovi (úmyslný) doping. Španěl byl tak hodně potrestán proto, že byl v cyklistice číslem jedna. Jít o nějakého méně známého cyklistu, byl by trest menší."

Michele Scarponi (dodatečný vítěz Giro d'Italia 2011): "Společně se svým týmem LampreISD jsme se dozvěděli rozhodnutí v případu Contador a Alberta velice lituji. Toto rozhodnutí ovšem nijak neznehodnotí výsledky, kterých jsem dosáhl, a mé další cíle."

Andy Schleck (dodatečný vítěz Tour de France 2010): "Není důvod být teď nějak šťastný. Ze všeho nejvíc cítím smutek za Alberta. Vždy jsem věřil, že je nevinný. Pro cyklistiku je to velmi smutný den. Jediným pozitivem na tom všem je, že tu máme nějaký verdikt po 566 dnech nejistoty. Věřím, že soudci CAS po přečtení čtyř tisíc stran (k případu) vzali v potaz všechno, co měli k dispozici. Pokud jsem ale nyní celkovým vítězem Tour 2010, šťastným mě to nedělá. Bojoval jsem s Contadorem v závodě a prohrál jsem. Mým cílem je vyhrát Tour de France sportovní cestou, být nejlepším ze všech závodníků, nikoliv u soudu. Pokud to dokážu letos, budu to považovat za své premiérové prvenství na Tour."

V historii nejuznávanějšího etapového závodu Tour de France je Contador druhým šampionem, který přišel kvůli dopingu o prvenství. Podobně byl diskvalifikován Američan Floyd Landis z ročníku 2006 za nález testosteronu. I přesto zůstává díky předešlým triumfům jedním z pouhých pěti cyklistů historie, kteří dokázali vyhrát Tour, Giro i Vueltu.

Podle cyklistického serveru cyclingnews.com se Contador může odvolat proti verdiktu CAS do 30 dnů ke švýcarskému federálnímu soudu. CAS má mezitím také rozhodnout o požadavku UCI, která chce Contadora potrestat i finanční pokutou ve výši 2,4 milionu eur (přes 60 milionů korun).

Celá kauza má i mimosportovní dopad, neboť rozvířila pochybnosti nejen ohledně zařazení clenbuterolu v seznamu dopingových látek, ale také o poctivosti španělských farmářů, od nichž mělo maso pocházet. Právě clenbuterol bývá totiž farmáři po světě skutečně užíván k vykrmení dobytka, ale v Evropě je tato látka pro takový účel zakázána.

Nejznámější dopingové případy v cyklistice za poslední roky:

Listopad 2005 - Španělský závodník Roberto Heras měl při svém rekordním čtvrtém triumfu na Vueltě pozitivní test na zakázanou látku EPO; později dostal dvouletý trest a prvenství z tohoto závodu mu bylo odebráno. Loni mu však soud trest zpětně zrušil.

Červenec 2006 - Vítěz Tour de France Američan Floyd Landis měl během závodu pozitivní test na hormon testosteron. Po dlouhotrvajícím procesu byl zbaven titulu a potrestán dvouletým zákazem startu.

Květen 2007 - Během Gira d'Italia měl pozitivní test na salbutamol Ital Alessandro Petacchi, později byl potrestán ročním zákazem startu. Další italský cyklista Ivan Basso se přiznal k účasti na dopingovém skandálu, který v roce 2006 odhalila španělská policie.

Květen 2007 - Bývalí jezdci stáje Telekom Bernd Dietz, Rolf Aldag a Erik Zabel přiznali systematické užívání dopingu. Vzápětí se k užívání zakázaných látek přiznal i bývalý dánský cyklista Bjärne Riis, vítěz Tour de France 1996.

Červenec 2007 - Během Tour de France byli kvůli dopingovým nálezům vyloučeni Kazach Alexandr Vinokurov (krevní transfúze), Ital Cristian Moreni (testosteron) a Španěl Iban Mayo (EPO). Z pozice lídra byl navíc z rozhodnutí svého týmu Rabobank kvůli podezření z dopingu odvolán Dán Michael Rasmussen. Všichni dostali tresty od jednoho roku do dvou let.

Duben 2009 - Američan Tyler Hamilton, olympijský vítěz z Atén, byl pozitivně testován na steroid dehydroepiandrosteron a vzápětí ukončil kariéru. Zpětné analýzy vzorků prokázaly, že na OH v Pekingu dopovali Ital Davide Rebellin, stříbrný v silničním závodě, a Němec Stefan Schumacher. Oba užili krevní doping CERA a z olympiády byli diskvalifikováni.

Květen 2010 - Za účast v dopingovém skandálu z roku 2006, který odhalila policejní akce Puerto, dostal Španěl Alejandro Valverde dvouletý trest. Vítěz Vuelty 2009 a dvojnásobný držitel stříbra z MS, jehož z účasti v aféře usvědčily vzorky DNA, o své trofeje ale nepřišel.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.