ČTsport

ČTsport
úterý 13. listopadu 2018 Tibor

Obhájce Kulhavý je favoritem ankety Král cyklistiky

Velikost textu:

Praha - Velkého favorita v Jaroslavu Kulhavém má 47. ročník ankety Král cyklistiky, jehož vyhlášení se uskuteční dnes v Brně. Suverén celé sezony v olympijské disciplíně cross country horských kol vyhrál letos mistrovství světa i Evropy, ale také Světový pohár a má velkou šanci obhájit loňské prvenství v anketě. Letošní ročník bude oproti těm předchozím odlišný. "Bude se vyhlašovat nejlepší v každé z celkem osmi disciplín a všichni vítězové převezmou originální skleněnou trofej. Nejvyšším oceněním pak zůstává Král cyklistiky," uvedl Jan Němec, jednatel společnosti Cycling Media, která se nově o anketu stará.

Jaroslav Kulhavý
Jaroslav Kulhavý

Anketa symbolicky uzavře úspěšný rok, v němž čeští cyklisté pětkrát dobyli světové zlato a na vrcholných akcích získali celkem 25 medailí. "Když to vezmeme z pohledu zisku zlatých medailí, naposledy jsme měli pět mistrů světa v roce 2004, loni byla z MS čtyři zlata. Letos je to asi o to cennější, že je to v kategorii elite, přičemž u Jardy Kulhavého ještě o to více, že se jedná o olympijskou disciplínu cross country," uvedla zástupkyně Českého svazu cyklistiky Monika Preibischová.

Již 47. ročník Krále cyklistiky proběhne v rámci veletrhu Bike Brno a všichni přední čeští reprezentanti se ho osobně zúčastní. Chybět kvůli svému závodnímu programu bude pouze cyklokrosový šampion Zdeněk Štybar, za nějž převezme ocenění jeho otec. Vysoce pravděpodobná je i účast rychlobruslařky Martiny Sáblíkové, která na kole usiluje o start na olympijských hrách v Londýně v příštím roce. Pozvaní jsou také velikáni historie cyklistiky Jiří Daler, Jan Smolík, Lubor Tesař, Pavel Padrnos, Ján Svorada a další.

Cyklista Zdeněk Štybar (vpravo)
Cyklista Zdeněk Štybar (vpravo)

Poprvé bude udělena Cena Roberta Bakaláře za celoživotní přínos cyklistice. Na slavnostním večeru 10. listopadu na Brněnském výstavišti ji jako první převezme Zuzana Bakalářová, manželka známého televizního komentátora a velkého propagátora cyklistiky, po němž je ocenění pojmenováno. Bakalář letos v srpnu podlehl v 71 letech rakovině.

Kulhavý, jenž zcela dominoval své disciplíně, už se stal v minulém týdnu armádním sportovcem roku 2011 a je nejen favoritem na Krále cyklistiky, ale také jedním z aspirantů na přední příčky při vyhlášení ankety Sportovec roku, kde by v první desítce mohli být hned tři cyklisté. Slavnostní večer začne v 19:00. Vedle hlavních anket bude vyhlášena i Miss cyklistiky a nejsympatičtější cyklista roku.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.