ČTsport

ČTsport
čtvrtek 18. října 2018 Lukáš

Doping na Tour! Hříšníkem je Kolobněv

Velikost textu:
aktualizováno 11. 7. 2011 22:46

Paříž - Letošní Tour de France má první dopingový případ. Ruský cyklista Alexandr Kolobněv neprošel testem na diuretika, která nemají povzbuzující účinky, ale mohou sloužit k maskování zakázaných podpůrných látek. Pro jezdce si přišla do týmového hotelu francouzská policie a odvezla ho k výslechu. Stáj Kaťuša dala po vypuknutí aféry dvojnásobnému ruskému šampionovi a předloňskému vicemistrovi světa výpověď. "Byl propuštěn a podle interních týmových pravidel nám bude muset zaplatit odškodné za poškození image Kaťuše, až bude případ uzavřen," řekl mluvčí týmu Sergej Ušakov.

Tour de France
Tour de France
Otevřít galerii
 • Tour de France autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/27/2699/269848.jpg?1310144692
 • Dopingové testy autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Kolobněv má nyní čtyřdenní lhůtu na to, aby požádal o prověření kontrolního vzorku B. Mezinárodní cyklistická unie uvedla, že mu nemůže zabránit v pokračování v závodu, protože v případě nálezu hydrochlorothiazidu, který byl v jeho těle ve středu 6. července odhalen, nemusí jít o závažné provinění.

V roce 2008 byl pozitivně testován na stejnou látku hvězdný belgický dráhař Iljo Keisse, který vinil z výsledku zkoušky kontaminovaný doplněk stravy a přesvědčil národní federaci, aby ho netrestala. Stejnou možnost má nyní Kolobněv. UCI v prohlášení konstatovala, že je přesvědčena, že stáj Kaťuša podnikne nezbytné kroky k tomu, aby Tour de France mohla v klidu pokračovat a jezdec měl příležitost se hájit.

Sportovní ředitel ruské stáje Bart Leysen ještě před vyhazovem cyklisty naznačil, že je nepravděpodobné, že by Kolobněv v pelotonu Tour zůstal. Zároveň uvedl, že jezdce vzali policisté k výslechu na stanici. "Jen si s ním chtějí projít nějaké věci, papíry, pak ho přivezou normálně zpátky," řekl Leysen. Třicetiletý Rus byl po devíti etapách v průběžném pořadí na 69. místě se ztrátou 22:15 minuty na vedoucího Francouze Thomase Voecklera.

Dopingové testy
Dopingové testy
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.