ČTsport

ČTsport
úterý 23. října 2018 Teodor

Petacchi vyhrál na Giru už dvaadvacátou etapu

Velikost textu:
aktualizováno 8. 5. 2011 20:06

Parma (Itálie) - Italský cyklista Alessandro Petacchi si v 37 letech dospurtoval už pro 22. etapové vítězství na Giru d'Italia. Ve druhé a zároveň nejdelší etapě letošního ročníku po 244 kilometrech vybojoval člen stáje Lampre další dílčí triumf ve své bohaté kariéře. Růžový trikot pro lídra závodu převzal Brit Mark Canvedish, který s Petacchim prohrál těsně na pásce a gesty mohutně protestoval proti tomu, že ho Ital ve finiši blokoval. Roman Kreuziger dorazil v hlavním poli, František Raboň nabral ztrátu přes dvě minuty.

Alessandro Petacchi
Alessandro Petacchi
Otevřít galerii
 • Alessandro Petacchi zdroj: bycycle.net https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/20/1919/191878.jpg?1283545534
 • Alessandro Petacchi (vlevo) a Mark Cavendish v cíli druhé etapy Giro d'Italia autor: Alessandro Trovati, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/9/853/85227.jpg?1241973530

Petacchi oslavil nedaleko svého domova La Spezie další vavřín na Giru, kde dokázal v roce 2004 vyhrát rekordních devět etap. Cavendish se zlobil, že jeho velký rival nebyl potrestán. "Blokoval mě, ale o tom to ve sprintu je. Štve mě ale, že když uhnu jenom o centimetr já, tak mě diskvalifikují. To však není Alessandrova chyba," uvedl Brit, jenž vede o 12 sekund.

Na dotaz, proč je údajně znevýhodňován, uvedl, že je to cena za úspěch. "Pak vás chtějí srazit. Musím se s tím vyrovnat," řekl Raboňův kolega ze stáje HTC. "Jestli jsem ve spurtu nějak vybočil, tak to nebylo úmyslně. Ani jsem si toho nevšiml. Nemohlo to být o moc, takže se nemám za co omlouvat," tvrdil Petacchi.

Roman Kreuziger:

"Délka etapy mě nijak nelimitovala. Spíš se stejně jako ostatní lídři vezu v balíku a pošilháváme po sobě až v závěru, aby někdo neodjel."

Během etapy na sebe strhl pozornost německý jezdec Sebastian Lang, který absolvoval plných 215 kilometrů v sólovém úniku. Poté, co si zajistil zelený trikot pro nejlepšího vrchaře, vzdal svou snahu zhruba 25 km před cílem a nechal se pohltit pelotonem. "Rozhodně to Lang sám neměl jednoduché. Vzadu tahaly hlavně týmy HTC a Garmin, protože si věřily na spurt. Ale Petacchi je tam pěkně nechal," dodal Kreuziger.

V pondělí čeká cyklisty další rovinatý úsek dlouhý 173 km z Reggio Emilia do Rapalla. Rozhodovat se bude až za dva týdny v horách, kde se chystá útočit i Kreuziger. Šampion Gira bude korunován po časovce v Miláně.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.