ČTsport

ČTsport
úterý 23. října 2018 Teodor

Contador ještě nemá vyhráno, dopingový případ míří k soudu

Velikost textu:
aktualizováno 24. 3. 2011 19:02

Aigle (Švýcarsko) - Dopingový případ španělského cyklisty Alberta Contadora bude řešit Mezinárodní sportovní soud (CAS) v Lausanne. Trojnásobný vítěz Tour de France měl během loňského triumfu na Tour pozitivní test na clenbuterol, ale národní svaz ho nepotrestal. Proti jeho očištění se dnes, v poslední možný den, odvolala Mezinárodní cyklistická unie (UCI). Světová antidopingová agentura (WADA) má nyní ještě tři týdny čas, zda se k odvolání UCI připojí. Contadorovi tak hrozí dvouletý zákaz činnosti, do verdiktu soudu nicméně může závodit.

Alberto Contador v cíli závodu Tour de France
Alberto Contador v cíli závodu Tour de France
Otevřít galerii
 • Alberto Contador v cíli závodu Tour de France autor: Christophe Ena, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/19/1823/182263.jpg?1280068589
 • Dopingové testy autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/15/1418/141760.jpg?1265797188

Osmadvacetiletý Contador vždy popíral, že by dopoval. Svou obranu postavil na tom, že se mu zakázaný clenbuterol dostal do těla z masa, které mu dovezli přátelé ze Španělska. Španělský svaz mu nejprve zastavil činnost, ale pak uznal jeho odvolání a před měsícem Contadora od dopingového škraloupu očistil.

Mezinárodní cyklistická unie nicméně osvobozující verdikt kritizovala a dnes využila svého práva na odvolání. "Byl zproštěn viny po pozitivním testu na clenbuterol během soutěžního testu z 21. července 2010. Rozhodnutí odvolat se jsme učinili po důkladném rozboru dokumentace, kterou jsme obdrželi od španělského svazu," uvedla UCI v prohlášení.

Pat McQuaid, šéf UCI:

"Naši právníci měli v posledních týdnech spoustu práce. Naší politikou vždycky bylo, abychom ze svých řad vyloučili podvodníky a ochránili čestné jezdce. A tím nemyslím jen Contadorovu aféru."

Contador, hvězda stáje Saxo Bank, během procesu může závodit a pokračovat i na podniku Kolem Katalánska, na němž ve středu vyhrál královskou etapu a dostal se do čela průběžného pořadí. CAS by měl případ rozhodnout do startu dalšího ročníku Tour de France 2. července. Pokud bude Contadorovi prokázána vina, přijde o titul šampiona loňského slavného závodu.

"Byl bych raději, kdyby se žádné odvolání nekonalo, nebo aby to bylo logičtější, ale když to musí být. Naprosto věřím svojí obhajobě i právníkům. Možná alespoň bude moje nevina díky tomuhle odvolání jasnější," řekl Contador v cíli čtvrté etapy Kolem Katalánska. "Měli (UCI) dost času na to, aby se seznámili se všemi dokumenty, a jsem si jistý, že nikdy neviděli tak jasný případ," prohlásil.

Contadorův tábor podle všeho odvolání nepřekvapilo. "Jsme připraveni," hlásil cyklistův bratr a zároveň manažer Fran. Nedávno si také najali renomovaného belgického právníka Jeana-Louise Duponta, který je specialistou na sportovní právo a v roce 1995 pomohl fotbalistovi Jeanu-Marku Bosmanovi dosáhnout razantní změny přestupových pravidel.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.