ČTsport

ČTsport
sobota 20. října 2018 Vendelín

Králem českých cyklistů je poprvé biker Kulhavý

Velikost textu:
aktualizováno 11. 11. 2010 20:19

Praha - Králem české cyklistiky za rok 2010 byl vyhlášen biker Jaroslav Kulhavý. Mistr Evropy a stříbrný medailista ze světového šampionátu v cross country horských kol ukončil dvouleté panování silničáře Romana Kreuzigra. Kulhavý vyhrál anketu Českého svazu cyklistiky poprvé. Pětadvacetiletý jezdec se v uplynulé sezoně postaral o historicky nejlepší české výsledky v cross country. Po červencovém triumfu na mistrovství Evropy v Izraeli zazářil i na mistrovství světa v kanadském Mont-Sainte-Anne, kde získal také bronz ve štafetě. Vyhrál i jeden závod Světového poháru a celkově skončil v elitním seriálu na třetím místě. Sezonu zakončil na prvním místě světového žebříčku.

Jaroslav Kulhavý králem české cyklistiky
Jaroslav Kulhavý králem české cyklistiky
Otevřít galerii
 • Jaroslav Kulhavý králem české cyklistiky autor: Michal Kamaryt, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/21/2094/209361.jpg?1289492596
 • Biker Jaroslav Kulhavý zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/11/1093/109247.jpg?1252151027

Kulhavý se stal po Michalu Prokopovi teprve druhým zástupcem horských kol, který zvítězil v anketě, v níž hlasují odborníci a novináři. Anketa vznikla v roce 1965 a jejími nejčastějšími vítězi jsou legendy kolové bratři Pospíšilové, kteří zvítězili osmkrát.

Celkem šestkrát ovládli anketu cyklokrosaři, ale Zdeňku Štybarovi se další prvenství přidat nepovedlo, i když triumfoval na mistrovství světa, ve Světovém poháru i seriálu Superprestige. Na čtvrté vítězství v anketě nedosáhl ani Kreuziger, jenž zopakoval na Tour de France loňské deváté místo.

přehrát video
Kulhavý je cyklistickým králem

Jaroslav Kulhavý:

"Těch výborných výsledků a výkonů byla letos spousta, ať už to byl Zdeněk Štybar nebo Tomáš Slavík, takže určitě bylo z čeho vybírat. Jsem rád, že to vyšlo na mě."

Uspěli i další medailisté

Na slavnostním vyhlášení v Top Hotelu Praha byli oceněni i další cyklisté, kteří získali medaili na světových akcích: Nikola Lebánková a Tomáš Nezbořil za sálovou cyklistiku, cyklokrosaři Štybar, Tomáš Paprstka a Jakub Skála, za handicapované cyklisty Jiří Ježek, Michal Stark a David Vondráček, bikrosařky Aneta Hladíková a Romana Labounková.

V kategorii horských kol získali vedle Kulhavého ocenění Jana Horáková, Tomáš Slavík, Michal Prokop a štafety z ME a MS. Za dráhovou cyklistiku Denis Špička, Adam Ptáčník, Dagmar Labáková, Jan Dostál, Milan Kadlec, Lucie Záleská, Jiří Hochmann a Martin Bláha, za silničáře Kreuziger a Jan Štern. Čestné uznání od svazu dostali Petr Klouček, Petr Hambálek, Vladimír Vačkář, František Mudřík.

Jaroslav Kulhavý

Datum a místo narození: 8. ledna 1985, Ústí nad Orlicí

Výška a váha: 185 cm, 75 kg

Tým: Specialized Factory Racing

Postavení ve světovém žebříčku: 1. místo

Největší úspěchy (elite): MS 2010 (Mont-Sainte-Anne) - stříbro (cross country) a bronz (štafeta); ME 2010 (Haifa) - zlato; celkové 3. místo ve Světovém poháru 2010 a vítěz jednoho závodu SP (Windham, 2010); mistr ČR 2007, 2008 a 2010

Medailová umístění v roce 2010: SP Offenburg (Něm.) - 3., ME Haifa (Izr.) - 1., SP Champéry (Švýc.) - 2., SP Windham (USA) - 1. a celkové 3. místo ve SP, MS Mont-Sainte-Anne (Kan.) - 2. (cross country) a 3. (štafeta).

Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.