ČTsport

ČTsport
pátek 16. listopadu 2018 Otmar

Contador zřejmě opravdu užil transfuzi, tvrdí NY Times

Velikost textu:
aktualizováno 5. 10. 2010 19:34

New York - Podle informací deníku The New York Times vše nasvědčuje tomu, že španělský cyklista Alberto Contador během Tour de France opravdu užil transfuzi. Množství látky, která se používá i při výrobě plastových sáčků na uchování krve, totiž v odebraném vzorku údajně překročilo osminásobně povolenou hodnotu. Vítěz nejslavnějšího cyklistického závodu Contador měl navíc při letošní Tour pozitivní test na clenbuterol. Mírně zvýšenou hladinu zakázané látky vysvětlil tím, že mohl sníst kontaminované maso, a jakoukoliv vinu odmítl.

Alberto Contador
Alberto Contador
Otevřít galerii
 • Alberto Contador zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/15/1499/149830.jpg?1268578145
 • Antidopingové testování autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/8/767/76655.jpg?1238413282

Americký deník podobně jako už v minulém týdnu francouzský L'Equipe upozornil na základě zdroje obeznámeného s vyšetřováním, že nové testovací metody prokázaly v moči cyklisty i stopy změkčovadel plastů.

Změkčovadla ukazující na transfuzi vlastní krve měl v moči Contador při odběru 20. července, o den později neprošel testem na clenbuterol. Jeho případ již dva měsíce zkoumá cyklistická unie UCI, která mu dočasně zastavila činnost.

přehrát video
Potíže Alberta Contadora

Jan Chlumský, Český antidopingový výbor:

"Pro něj je to velký problém, protože se v podstatě jedná o dva dopingové jevy, dvě pravděpodobně na sobě nezávislá porušení antidopingového pravidla."

Podle antidopingových expertů není stále zmíněný nový test schválen a jeho výsledek může být u soudu napadnutelný. "I když není zatím schválen, může se postupovat případ od případu. Pokud má někdo skutečně vysoké hodnoty změkčovadel plastů, je pro sportovce těžké vysvětlit, že nedopoval," konstatoval šéf římské antidopingové agentury Francesco Botré.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.