Nibali udržel vedení na Vueltě a prvenství mu asi neunikne

Bola del Mundo (Španělsko) - Ital Vincenzo Nibali je prakticky jistým vítězem cyklistické Vuelty. V předposlední etapě dojel do cíle ve stejném čase jako vítězný Španěl Ezequiel Mosquera, jenž se marně snažil svému sokovi ujet a zlikvidovat manko 50 sekund. Nibali má před nedělním závěrem závodu náskok 41 sekund, který už v rovinatém dojezdu do Madridu s největší pravděpodobností neztratí.

Cyklistický závod Vuelta - 20. etapa (172,1 km):

1. Mosquera (Šp.) 4:45:28, 2. Nibali (It.) -1, 3. Rodríguez (Šp.) -23, 4. F. Schleck (Luc.) -35, 5. Tondo (Šp.) -39, 6. Roche (Ir.) -42, 7. Nieve (Šp.) -50, 8. P. Velits (SR) -52, 9. Le Mevel -55, 10. Di Gregorio (oba Fr.) -1:00, ...15. Kreuziger (ČR) -1:32.

Průběžné pořadí: 1. Nibali 85:16:05, 2. Mosquera -41, 3. P. Velits -3:02, 4. Rodríguez -4:20, 5. F. Schleck -4:43, 6. Tondo -4:52, 7. Roche -5:03, 8. Sastre (Šp.) -6:06, 9. Danielson (USA) -6:09, 10. L. Sánchez (Šp.) -7:33, ...26. Kreuziger -36:26.

Dnešní etapa s pekelným závěrečným stoupáním na Bola del Mundo do výšky 2 250 metrů byla poslední šancí elitních vrchařů vzít Nibalimu červený trikot. Zhruba pět kilometrů před cílem se přední skupina začala trhat a Mosquera si vytvořil mírný náskok. Na horské cestě z panelů měl však Nibali svého soka stále na dohled a při až dvacetiprocentním stoupání neztratil.

V závěrečných metrech se dokonce na Mosqueru dotáhl a oba dojeli do cíle zahaleného v mlze společně. Pětadvacetiletý Nibali si v neděli připíše první velké vítězství z třítýdenního závodu. Výrazně mu k němu pomohl také kolega z týmu Liquigas Roman Kreuziger, jenž pro něj odváděl "černou" práci především v horách. Dnes dojel český cyklista patnáctý se ztrátou minuty a půl.

Velký úspěch na Vueltě si připíše také slovenský cyklista Peter Velits, jenž udržel před závěrečnou etapou třetí příčku v průběžné klasifikaci.