ČTsport

ČTsport
čtvrtek 16. srpna 2018 Jáchym

Oštěpařské drama v Bruselu. Uhájí Veselý vedení v Diamantové lize?

Velikost textu:

Brusel - Oštěpař Vítězslav Veselý bude v Bruselu útočit na třetí celkový triumf v Diamantové lize. Český atlet vede v průběžném hodnocení o šest bodů a jeho jediným soupeřem je Fin Tero Pitkämäki. Z posledního velkého mítinku sezony se odhlásil jamajský sprinter Usain Bolt, který po trojnásobném triumfu na mistrovství světa v Pekingu ukončil sezonu. Přímý přenos vysílá od 20:00 ČT sport a náš web.

Vítězslav Veselý
Vítězslav Veselý

Veselý vyhrál Diamantovou ligu v letech 2012 a 2013 a letos opanoval stejně jako Pitkämäki dva mítinky. Na kontě má 15 bodů, a pokud bude v Bruselu alespoň druhý, bude se bez ohledu na výsledek Fina radovat z diamantu a prémie 40 000 dolarů, necelého milionu korun.

Pokud Veselý skončí třetí, musí doufat, že Pitkämäki nevyhraje. V opačném případě by měli oba stejně bodů a rozhodlo by Finovo třetí vítězství v sezoně. Pokud bronzový medailista z MS Pitkämäki nevyhraje, bude Veselý v každém případě celkovým vítězem Diamantové ligy. V posledních dnech si však dával dohromady bolavá záda.

Očekává se kvalitní závod, neboť na startu je úřadující mistr světa a nejlepší oštěpař sezony Julius Yego z Keni i druhý muž pekingského závodu Ihab Abdelrahman z Egypta. Nechybí Keshor Walcott z Trinidadu, který letos stejně jako Yego přehodil 90 metrů, na startu je i třetí muž světových tabulek Němec Thomas Röhler. Z absolutní světové špičky chybí pouze Antti Ruuskanen z Finska, naopak házet bude druhý český oštěpař Jakub Vadlejch.

Na stovce souboj Gatlina s Carterem a Powellem

Bolt měl v Bruselu běžet 200 metrů, ale v blocích nebude. "Po vzrušujících okamžicích v posledních týdnech v Pekingu jsem se rozhodl, že už v roce 2015 závodit nebudu," řekl Bolt. "Už myslím na příští sezonu a na olympijské hry v Riu de Janeiro, kde se pokusím obhájit své tituly na 100, 200 a 4x100 metrů," zdůvodnil rozhodnutí muž, který má doma šest zlatých medailí z OH a jedenáct z MS.

Největší sprinterskou hvězdou tak bude v běhu na 100 metrů Američan Justin Gatlin, jeho hlavními soupeři budou Jamajčané Nesta Carter a Asafa Powell.

Jediným mužem, který vyhrál Diamantovou ligu pokaždé od jejího založení v roce 2010, je tyčkař Renaud Lavillenie z Francie. Jeho jediným soupeřem je Konstantinos Filippidis z Řecka, který má o tři body méně.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.