ČTsport

ČTsport
neděle 19. srpna 2018 Ludvík

Špotákové stačil jeden hod, uspěli i Klimešová, Bába a Masná

Velikost textu:

Barcelona - Oštěpařka Barbora Špotáková s přehledem postoupila do finále mistrovství Evropy v Barceloně. Navzdory potížím s bolavým loktem světová rekordmanka hned prvním hodem dosáhla výkonu 65,56 metru a stala se vítězkou kvalifikace. Limit překonala o šest metrů. O medaili bude olympijská vítězka z Pekingu bojovat ve čtvrtek společně s Jarmilou Klimešovou. Do finále prošli také výškař Jaroslav Bába a půlkařka Lenka Masná. Bronzový olympijský medailista z Atén Bába zdolal 226 centimetrů stejně jako dalších osm výškařů. I když limit byl stanoven na 228, výš se neskákalo.

Barbora Špotáková
Barbora Špotáková
Otevřít galerii
 • Barbora Špotáková autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/10/973/97222.jpg?1246995249
 • Jaroslav Bába autor: Jaroslav Ožana, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Bývalá juniorská mistryně světa Klimešová se může těšit na první velké finále mezi dospělými. V první skupině skončila pátá výkonem 58,45 metru z poslední třetí série a musela čekat, jak si povedou závodnice ve skupině B. V ní ji překonaly jen Špotáková a Slovinka Martina Ratejová.

Masná
si zajistila přímý postup v posledním třetím semifinálovém běhu osobním rekordem 1:59,71 minuty, jímž obsadila druhé místo. Dvouminutovou hranici pokořila Masná poprvé v životě a osobní maximum si vylepšila o 39 setin.


V rozběhu na 100 metrů naopak neuspěl Jan Veleba. Držitel českého rekordu 10,23 sekundy skončil v úvodním běhu na posledním sedmém místě výkonem 10,68. K postupu časem bylo potřeba být o rovnou desetinu rychlejší.

Nejrychlejší byl v rozbězích francouzský favorit Christophe Lemaitre, jenž dosáhl času 10,19. Spolu s ním si v posledním pátém běhu vybojoval přímý postup do semifinále také irský sprinter Jason Smyth, první paralympionik, který startuje na mistrovství Evropy. Dvojnásobný paralympijský vítěz z Pekingu, jenž trpí genetickou Stargardovou chorobou a postupně ztrácí zrak, byl čtvrtý v čase 10,43.

Jan Veleba
Jan Veleba
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.