ČTsport

ČTsport
sobota 18. srpna 2018 Helena

Semenyaové zůstane zlato z MS

Velikost textu:

Johannesburg - Jihoafrická atletka Caster Semenyaová, o jejímž pohlaví panují pochybnosti, zůstane mistryní světa v běhu na 800 metrů. Jihoafrické ministerstvo sportu uvedlo, že se na tom usnesli atletčini právníci s Mezinárodní atletickou federací (IAAF). Ta oznámila, že nebude detaily dohody komentovat. Podle ministerstva dosáhly obě strany dohody, protože Semenyaová byla očištěna od jakéhokoli pochybení. Spolu se zlatou medailí a titulem tak osmnáctileté běžkyni zůstane i finanční odměna 60 000 dolarů (zhruba milion korun) za triumf v Berlíně.

Caster Semenyaová
Caster Semenyaová
Otevřít galerii
 • Caster Semenyaová autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/11/1069/106835.jpg?1251215959
 • Caster Semenyaová zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/12/1104/110378.jpg?1252655112

IAAF navíc podle údajné dohody nezveřejní výsledky testů pohlaví, kterým se Semenyaová podrobila. Ty budou brány jako důvěrné. Federace se měla podle dřívějších plánů případem kontroverzní vítězky berlínské osmistovky zabývat v pátek na zasedání svého výkonného výboru v Monaku, ve středu však uvedla, že toto téma probírat nebude.

Podle ministerstva sportu je nyní sportovní budoucnost Semenyaové pouze v jejích rukou. "Význam výsledků testů si Caster analyzuje a o své budoucnosti si rozhodne sama. Ať už se rozhodne jakkoli, na nás je, abychom to respektovali."

Semenyaová získala na srpnovém šampionátu zlato v nejlepším času sezony 1:55,45, přičemž suverénní vítězství, razantní zlepšení a muskulatura vzbudily pochybnosti o jejím pohlaví. IAAF nařídila před finálovým závodem provést testy, jejichž výsledek tak zřejmě nikdy nebude oficiálně zveřejněn. Informace australských médií, že běžkyně má mužské i ženské pohlavní orgány, odmítla federace potvrdit.

Jediným dnešním komentářem IAAF bylo, že bere na vědomí odstoupení prezidenta jihoafrického atletického svazu Leonarda Chueneho z výkonného výboru IAAF. Zároveň zahájila formální vyšetřování okolností, jak se Chuene a národní svaz v souvislosti s aférou chovali.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.