ČTsport

ČTsport
středa 14. listopadu 2018 Sáva

Gebrselassie kraloval berlínskému maratonu, světový rekord neohrozil

Velikost textu:

Berlín - Etiopan Haile Gebrselassie vyhrál v čase 2:06:08 počtvrté za sebou berlínský maraton. Při předchozích dvou ročnících vždy vylepšil světový rekord, tentokrát za vlastním maximem z loňského roku zaostal o více než dvě minuty. V ideálních klimatických podmínkách si šestatřicetiletý vytrvalec doběhl pro osmé vítězství z 11 startů na maratonské trati. Berlínskému maratonu obětoval Gebrselassie i účast na mistrovství světa, které se konalo rovněž v německé metropoli.

Haile Gebrselassie
Haile Gebrselassie
Otevřít galerii
 • Haile Gebrselassie autor: Tracy Brand, zdroj: AP Photo https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/7/624/62304.jpg?1327660922
 • Haile Gebrselassie autor: Michael Sohn, zdroj: AP Photo https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Díky tempu vodičů se i letos držel slavný Etiopan dlouho pod světovým rekordem, na 30. kilometru dokonce překonal neoficiální maximum (1:27:49). Krátce poté odstoupil Keňan Sammy Kosgei a Gebrselassie sám v čele nastavené tempo neudržel.

"Ze začátku bylo vše perfektní, ale na posledních deseti kilometrech bylo příliš horko. V závěru už jsem nemohl přitlačit, nebylo maratonské počasí," komentoval teplotu 19 stupňů Etiopan, který měl i tak v cíli téměř minutový náskok před Keňanem Francisem Kipropem. Vedoucí muž letošních tabulek Duncan Kibet, jenž zaběhl v Rotterdamu čas 2:04:27 a měl být největším soupeřem Gebrselassieho, odstoupil už po polovině trati.

V ženské kategorii se z prvenství radovala rovněž Etiopanka, v čase 2:24:47 vyhrála Atsede Besuyeová. Maratonu v ulicích Berlína se zúčastnilo zhruba 41 tisíc běžců.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.