ČTsport

ČTsport
úterý 13. listopadu 2018 Tibor

Jihoafrický svaz: Lékaři start Semenyaové na MS nedoporučovali

Velikost textu:

Pretoria - Šéf jihoafrického atletického svazu Leonard Chuene poprvé veřejně přiznal, že osmistovkařka Caster Semenyaová se podrobila testu pohlaví už před mistrovstvím světa a ve své zemi. Připustil také, že národní federace nedbala doporučení vlastních lékařů i světového svazu IAAF, aby nenechala pozdější mistryni světa v Berlíně startovat. Chuene se zároveň omluvil, že dosud tyto okolnosti popíral. Činil tak prý v zájmu Semenyaové, aby chránil její soukromí.

Caster Semenyaová
Caster Semenyaová
Otevřít galerii
 • Caster Semenyaová zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/12/1104/110378.jpg?1252655112
 • Caster Semenyaová autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/11/1069/106835.jpg?1251215959

"Test byl proveden už 7. srpna v pretorijské nemocnici na doporučení svazového lékaře. Výsledky ale ještě nejsou známé," uvedl Chuene. Nedokázal ale říct, zda atletka o charakteru testu věděla. Její nominaci na šampionát rovněž vysvětlil snahou neublížit Semenyaové. "Nechtěl jsem ji zastavit jen na základě nějakých spekulací. Kdybychom tomu děvčeti nedovolili startovat, okradli bychom ji o medaili a vnukli jí přesvědčení, že není normální," dodal. Chuene při svém doznání před domácími médii také obvinil IAAF, že porušila atletčina práva a soukromí. "Veřejně ji jmenovala. Zradila ji," dodal.

Na veřejnost se kauza dostala jen několik hodin před finále osmistovky na MS, ve kterém pak Semenyaová deklasovala konkurenci a vyhrála v osobním rekordu 1:55,45. IAAF kvůli jejímu mužskému vzezření, hlubokému hlasu i závratnému výkonnostnímu skoku nařídila provést test pohlaví, o jehož výsledku a případných důsledcích bude informovat až v listopadu. V médiích se už objevily nepotvrzené spekulace, že osmnáctiletá Semenyaová má mužské i ženské pohlavní orgány.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.