ČTsport

ČTsport
pondělí 22. října 2018 Sabina

Isinbajevová skočila v Curychu světový rekord, Bolt běžel 9,81

Velikost textu:
aktualizováno 28. 8. 2009 22:09

Curych - Ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová prokázala, že její totální výpadek na mistrovství světa v Berlíně byl jen chvilkovým zaváháním. Na dnešním atletickém mítinku Zlaté ligy v Curychu totiž skočila hned na první pokus 506 cm a překonala o jeden centimetr vlastní světový rekord z loňských olympijských her v Pekingu. Zároveň si tak udržela neporazitelnost a šanci na podíl z milionového jackpotu. Její světový rekord byl sedmadvacátý v kariéře.

Ruská skokanka o tyči Jelena Isinbajevová skáče v Curychu světový rekord 506 cm
Ruská skokanka o tyči Jelena Isinbajevová skáče v Curychu světový rekord 506 cm
Otevřít galerii
 • Ruská skokanka o tyči Jelena Isinbajevová skáče v Curychu světový rekord 506 cm autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Jamajští sprinteři Asafa Powell a Usain Bolt na mítinku v Curychu autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Vítěznou sérii bez problémů v předposledním závodu seriálu uhájili i americká čtyřstovkařka Sanya Richardsová a vytrvalec Kenenisa Bekele z Etiopie, jenž vyhrál závod na 5000 metrů v letošním světovém maximu 12:52,32. Naopak první letošní porážku ve Zlaté lize utrpěla jamajská sprinterka Kerron Stewartová. Aby se atleti podělili o milion dolarů, musejí vyhrát příští pátek v Bruselu a zúčastnit se světového atletického finále v polovině září v Soluni.

Famózní jamajský sprinter Usain Bolt dnes opět vyhrál, ale v Curychu měl zdatného soupeře v krajanovi Asafu Powellovi. V běhu na 100 metrů se světovému rekordmanovi nepovedl start a jeho předchůdce na prvním místě tabulek Powell vedl až do šedesáti metrů. Dlouhý krok Bolta však znamenal zrychlení a výsledný čas 9,81 sekundy. Trojnásobný mistr světa z Berlína závěr lehce vypustil, stejně jako Powell, který dosáhl času 9,88 sekundy.

Svoboda se musel spokojit s osmým místem

Svoboda nedosáhl svého cíle, kterým bylo stát se v Curychu nejrychlejším Evropanem. Brit William Sharman byl o šest setin rychlejší a skončil šestý. Nejlepší byl Jamajčan Dwight Thomas, který zaběhl národní rekord 13,16 sekundy. Až třetí skončil mistr světa Ryan Brathwaite z Barbadosu.

"Byl to nepovedený závod, měl jsem špatnou reakci, navíc mě praštil nad třetí překážkou rukou Meritt," řekl Svoboda. Svobodu čeká rychlý přesun do Jablonce, kde se v sobotu zúčastní mistrovství republiky družstev. V pondělí bude závodit v Záhřebu a body pro Světové atletické finále bude sbírat i za týden na posledním mítinku Zlaté ligy v Bruselu.

Richardsová má i po mistrovství světa vynikající formu. Jeden okruh oběhla v nejlepším světovém času sezony 48,94 sekundy, čímž se jako první žena letos dostala pod hranici 49 sekund. Výborným výkonem se prezentovala trojnásobná mistryně světa na poloviční trati Allyson Felixová z USA, která byla za 49,83 druhá a porazila také Jamajčanku Shericku Willamsovou, stříbrnou ženu z Berlína.

Stewartové se v závodu na 100 metrů nepovedl start, stejně jako mistryni světa a její krajance Shelly Ann Fraserové, jež nakonec doběhla až čtvrtá. Soupeřkám o pořádný kus utekla Američanka Carmelita Jeterová, na MS v Berlíně třetí žena, a jako jediná se dostala pod 11 sekund (10,86). Třetí byla ve stejném čase jako Stewartová (11,04) Debbie Fergusonová z Baham.

Americká atletka Sanya Richardsonová na ovále v Curychu
Americká atletka Sanya Richardsonová na ovále v Curychu
Více fotek
 • Americká atletka Sanya Richardsonová na ovále v Curychu autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/11/1078/107753.jpg
 • Atlet Petr Svoboda autor: Radek Petrášek, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/11/1060/105970.jpg
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.