ČTsport

ČTsport
neděle 19. srpna 2018 Ludvík

Půlkařku Semenyaovou podpořily doma tisíce lidí

Velikost textu:

Johannesburg (JAR) - Nejnovější testy odhalily, že zlatá běžkyně na 800 metrů z Berlína Caster Semenyaová má třikrát vyšší hladinu testosteronu, než je u žen běžné. Podle expertů nemusí jít nutně o doping, může to být důsledek vrozené odchylky. Mistryni světa se dostalo velmi vřelého přijetí po návratu domů do Jihoafrické republiky. Na atletku, které atletická federace IAAF nařídila podrobit se testu pohlaví, čekaly na letišti v Johannesburgu tisíce fanoušků a oslavovaly ji jako národní hrdinku.

Caster Semenyaová
Caster Semenyaová
Otevřít galerii
 • Caster Semenyaová autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/11/1069/106835.jpg?1251215959
 • Caster Semenyaová zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/11/1058/105757.jpg?1250701719

"Naše první dáma sportu", vzkazovali lidé na transparentech atletce, která si jen s problémy razila cestu davem tančících a zpívajících příznivců. Sama opětovala pozdravy, ale jinak prý působila stydlivě. Na plakátech si mohla také přečíst hesla na důkaz podpory jako "100 procent žena" nebo "Simply the Best" či "Golden Girl". Domácí televize přílet přenášela živě.

Při slavnostním přijetí v Pretorii pak Semenyaovou podpořil prezident Jacob Zuma a v projevu odsoudil postup IAAF. "Nesouhlasíme s tím, jak se s paní Semenyaovou jednalo. Snaha zjistit, zda někdo měl, či neměl proti někomu nefér výhodu, to je jedna věc, ale ponížení profesionální a čestné sportovkyně na veřejnosti zase druhá," uvedl.

Šéf jihoafrického svazu rezignoval na funkci člena rady IAAF

Jihoafrický ministr sportu podle něj také adresoval IAAF dopis, ve kterém vyjádřil zklamání nad způsobem, jakým organizace s tímto případem naložila. Šéf jihoafrického svazu Leonard Chuene zároveň oznámil, že na protest proti rozhodnutí federace rezignoval na svoji funkci člena rady IAAF.

Zprávy o nařízeném sextestu na berlínském šampionátu zcela upozadily vítězství osmnáctileté závodnice v osobním rekordu 1:55,45. V Jižní Africe to vyvolalo vlnu protestů, IAAF byla obviněna z rasismu a země se chce obrátit na komisi pro lidská práva Evropské unie. IAAF testy nařídila kvůli podezřelému výkonnostnímu skoku, téměř mužské muskulatuře a hlubokému hlasu Semenyaové. Posudek vznikne po konzultacích gynekologa, endokrinologa, psychologa, internisty a dalších specialistů.

Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.