Česko si odváží z Berlína jen stříbro Špotákové, oštěpař Frydrych je desátý

Berlín – Český oštěpař Petr Frydrych dnes obsadil na mistrovství světa v Berlíně desátou pozici. Jednadvacetiletý talentovaný svěřenec světového rekordmana Jana Železného dnes hodil nejdál ve třetím pokusu a výkonem 79,29 metru mu 57 centimetrů chybělo k tomu, aby postoupil do osmičlenného užšího finále. Titul mistra světa vyhrál s hodem dlouhým 89,59 metru Nor Andreas Thorkildsen. Mistrovství světa v Berlíne skončilo se třemi světovými rekordy. O dva se postaral jamajský sprinter Bolt, jeden si připsala polská kladivářka Wlodarczyková. Do české sbírky medailí letos přibylo jen stříbro oštěpařky Špotákové.

Thorkildsen zaskočil celé startovní pole v druhé sérii hodem na 89,59 metru a získal svůj první titul. Další medaile si nečekaně rozdělili Kubánec Guillermo Martínez (86,41) a Japonec Jukifumi Murakami (82,87). V letošním roce si český vicemistr Evropy do třiadvaceti let v Kaunasu vytvořil osobní rekord 81,37: "Nebylo to k osmičce daleko, to mě mrzí, ale s desátým místem musím být spokojený." Železný se dokonce nechal slyšet, že Frydrych měl lepší formu než na ME do 23 let: "Petr dozrává, vrchol měl na třiadvacítkách a tam to zvládl. Tam dokázal, že z něj může být velký oštěpař. Sem jel hlavně získat zkušenosti."

Výsledky hodu oštěpem:

1. Thorkildsen (Nor.) 89,59, 2. Martínez (Kuba) 86,41, 3. Murakami (Jap.) 82,97, 4. Vasilevskis (Lot.) 82,37, 5. Pitkämäki 81,90, 6. Ruuskanen (oba Fin.) 81,87, 7. Kovals (Lot.) 81,54, 8. Frank (Něm.) 81,32, ...10. Frydrych (ČR) 79,29.

Světový titul z maratonu žen se po deseti letech vrátil do Asie

Titul mistryně světa v maratonu získala v Berlíně čínská běžkyně Süe Paj. V závěru dvaačtyřicetikilometrové trati předčila o deset sekund Japonku Jošimi Ozakiovou a pro zlato si pod Braniborskou bránou doběhla v čase 2:25:15. Třetí místo obsadila Aselefech Mergiaová z Etiopie. Světový titul se tak po deseti letech vrátil do Asie.

Výsledky maratonu žen:

1. Süe Paj (Čína) 2:25:15, 2. Ozakiová (Jap.) 2:25:25, 3. Mergiaová (Et.) 2:25:32, 4. Čou Čchun-siou 2:25:39, 5. Ču Siao-lin (obě Čína) 2:26:08, 6. Barrosová (Portug.) 2:26:50, 7. Kanová (Jap.) 2:26:57,8. Julamanovová (Rus.) 2:27:08.

Pohár národů: 1. Čína (Süe Paj, Čou Čchun-siou, Ču Siao-lin) 7:17:02, 2. Japonsko 7:22:15, 3. Rusko 7:24:42.

Etiopan Bekele si v Berlíně doběhl pro vytrvalecký "double"

Běh na 5000 metrů vyhrál Etiopan Kenenisa Bekele. Světový rekordman už dříve ovládl závod na dvojnásobné vzdálenosti a jako první vytrvalec v historii získal "double" na obou tratích. Ve finiši dnes porazil o 24 setin sekundy Američana Bernarda Lagata. Třetí v cíli James Kwalia C'Kurui z Kataru neztratil na vítěze ani celou sekundu.

Před rokem Bekele triumfoval na obou tratích i na olympiádě v Pekingu. Na MS teď přidal ke čtyřem titulům šampiona z desítky i svůj premiérový na poloviční trati. Musel ale tvrdě bojovat, než ve strhujícím závěru odrazil Lagatův útok. Keňský rodák v dresu USA na počátku cílové rovinky šel před Bekeleho a zdálo se, že obhájí titul, ale sedmadvacetiletý Etiopan se ještě jednou vzchopil.

Výsledky běhu na 5000 metrů mužů:

1. Bekele (Et.) 13:17,09, 2. Lagat (USA) 13:17,33, 3. C'Kurui (Katar) 13:17,88, 4. Kipsiro (Uganda) 13:18,11, 5. Kipchoge (Keňa)13:18,95, 6. Abdosh (Et.) 13:19,11, 7. Farah (Brit.) 13:19,69, 8. Tegenkamp (USA) 13:20,23.

Vítězka patnáctistovky žen Rodríguezová byla diskvalifikovaná

Největší favoritka finále patnáctistovky žen Maryam Džamálová z Bahrajnu si nakonec odnese zlatou medaili. Obhájkyně titulu a vedoucí žena letošních tabulek navíc skončila jen jednu setinu před britskou mílařkou Lisou Dobriskeyovou. Španělka Natalie Rodríguezová sice proběhla cílem jako první, ale za několik minut jí rozhodčí vítězství odebrali, protože dle jejich názoru způsobila v poslední zatáčce před cílem kolizi. Na tu doplatila pádem spolufavoritka závodu Gelete Burkaová z Etiopie.

Výsledky běhu na 1500 metrů žen:

1. Džamalová (Bahr.) 4:03,74, 2. Dobriskeyová (Brit.) 4:03,75, 3. Rowburyová (USA) 4:04,18, 4. Fernandezová (Šp.) 4:04,91, 5. Wurthová-Thomasová 4:05,21, 6. Willardová (obě USA) 4:06,19, 7. Chojecká (Pol.) 4:07,17, 8. Jevdokimovová (Rus.) 4:07,71.

Těsný byl i závěr mužské osmistovky, ve které si stylem start-cíl doběhl
pro titul Jihoafričan Mbulaeni Mulaudzi. Za jeho časem 1:45,29 zaostal
jen o šest setin keňský obhájce prvenství Alfred Kirwa Yego, který pro
změnu o pouhé tisíciny odsunul na třetí místo šampiona z patnáctistovky
Júsifa Saada Kamela z Bahrajnu.

Výsledky běhu na 800 metrů mužů:

1. Mulaudzi (JAR) 1:45,29, 2. Yego (Keňa) 1:45,35, 3. Kamel (Bahr.) 1:45,35, 4. Borzakovskij (Rus.) 1:45,57, 5. Laalou (Mar.) 1:45,66, 6. Symmonds (USA) 1:45,71, 7. Som (Niz.) 1:45,86, 8. Lewandowski (Pol.) 1:46,17.

Američané ovládli obě čtvrtkařské štafety i ženskou dálku

Atleti Spojených států amerických vyhráli v nejlepších letošních světových výkonech tři závěrečné disciplíny. V ženském čtvrtkařském týmu získaly druhé zlaté medaile Allyson Felixová, šampionka z dvoustovky, a finišmanka Sanya Richardsová, jež v Berlíně vyhrála už individuální běh na 400 metrů. Spolu s nimi se o čas 3:17,83 a vítězství před Jamajkou a Ruskem zasloužily Debbie Dunnová a Lashinda Demusová.

Výsledky štafet na 4x400 metrů žen:

1. USA (Dunnová, Felixová, Demusová, Richardsová) 3:17,83, 2. Jamajka (Whyteová, N. Williamsová, Lloydová, S. Williamsová) 3:21,15, 3. Rusko (Kapačinská, Firovová, Litvinovová, Krivošapková) 3:21,64, 4. Británie 3:25,16, 5. Německo 3:27,61, 6. Nigérie 3:28.55, 7. Francie 3:30,16, 8. Kuba 3:36,99.

Muži vyhráli za 2:57,86 před britskými a australskými běžci. Pro druhé zlato si doběhli vítěz hladké čtvrtky LaShawn Merritt a šampion na překážkářské trati Kerron Clement. Sekundovali jim Angelo Taylor a Jeremy Wariner.

Výsledky štafet na 4x400 metrů mužů:

1. USA (Taylor, Wariner, Clement, Merritt) 2:57,86, 2. Británie (Williams, Bingham, Tobin, Rooney) 3:00,53, 3. Austrálie (Steffensen, Offereins, Thomas, Wroe) 3:00,90, 4. Belgie 3:01,88, 5. Polsko 3:02,23, 6. Dominikánská rep. 3:02,47, 7. Francie 3:02,65, 8. Nigérie 3:02,73.

Reeseová dolétla deset centimetrů za sedmimetrovou hranici

Brzy třiadvacetiletá Reeseová ve třetí sérii dolétla deset centimetrů za sedmimetrovou hranici a odsunula na druhé místo o deset let starší obhájkyni titulu Taťjanu Lebeděvovou (697). Ruska po šestém místě v trojskoku získala medaili alespoň v dálce. Ve svém prvním velkém finále v životě vybojovala bronz Karin Meyová Melisová z Turecka (680).