ČTsport

ČTsport
úterý 16. října 2018 Havel

Bolt běžel stovku v dešti za 10 sekund

Velikost textu:
aktualizováno 12. 6. 2009 09:57

Toronto - Trojnásobný olympijský vítěz Usain Bolt běžel ve čtvrtek v Torontu první stovku od dubnové autonehody. V dešti a po dvou opakovaných startech vyhrál s velkým náskokem, ale jen v průměrném čase rovných deset sekund, daleko za svým světovým rekordem 9,69. Dvaadvacetiletý Jamajčan bude příští středu hlavní hvězdou Zlaté tretry v Ostravě.

Jamajský sprinter Usain Bolt vítězí na mítinku v Torontu
Jamajský sprinter Usain Bolt vítězí na mítinku v Torontu
Otevřít galerii
 • Jamajský sprinter Usain Bolt vítězí na mítinku v Torontu autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Usain Bolt autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/3/261/26011.jpg?1213098077

Boltovi, který v Torontu převzal cenu pro nejlepšího sportovce světa, se vůbec nepovedl start, ale v polovině trati se začal soupeřům nezadržitelně vzdalovat. V cíli měl obrovský náskok před Američanem Shawnem Crawfordem, stříbrným z olympijské dvoustovky v Pekingu. "Mohlo to být lepší, ale hlavní je, že jsem se nezranil," vzkázal divákům, jimž za 250 tisíc dolarů startovného ukázal jen málo ze svého umění.

Nejlepší sprinter světa se držel trochu zpátky, neboť se teplota pohybovala pod dvaceti stupni Celsia. Na počasí má letos zatím smůlu, i jeho poslední exhibiční sprint na 150 metrů v ulicích Manchesteru byl v dešti. "Už si na to začínám zvykat, i když se mi to vůbec nelíbí," řekl s usměvem Jamajčan. Také v Ostravě neměl ve svém prvním startu na Zlaté tretře štěstí na počasí, v roce 2006 tam běžel ještě jako talentovaný junior dvoustovku ve velké zimě. Dvaadvacetiletý Bolt na vítkovickém stadionu běžel i loni, ale tehdy už za jeho výkonem 19,83 stály lepší podmínky, byť ne ideální. Zatím není jasné, jaké počasí bude příští týden ve středu. "Hlavně, ať není zima," přál si nedávno Bolt.


Čtvrteční závod ovlivnily i dva "ulité" starty, kvůli čemuž byl diskvalifikován Boltův krajan Marvin Anderson. "Trochu mě to ovlivnilo, i když ne moc," řekl vítěz závodu. Přestože nepokořil hranici deseti sekund, dostalo se mu velkých ovací. Čestné kolečko na nové dráze v Torontu oběhl dokonce dvakrát, jednou s dětmi, kteří se závodů rovněž zúčastnili.

Zazávodil si také Bryan Clay

V Torontu se na dráze poprvé v sezoně objevil také olympijský vítěz v desetiboji Bryan Clay. V bězích na 400 metrů a 110 metrů překážek a skoku o tyči byl sice nejlepší v součtu 2739 bodů, ale stejně jako Bolt neoslnil. Jedno kolo oběhl v času 49,81 sekundy, překážky zvládl v času 14,00 sekundy a o tyči skočil 510 cm.

Jamajský sprinter Usain Bolt na mítinku v Torontu
Jamajský sprinter Usain Bolt na mítinku v Torontu
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.