ČTsport

ČTsport
úterý 16. října 2018 Havel

Praha uvítá na halovém mítinku tyčkařku Isinbajevovou

Velikost textu:
aktualizováno 28. 1. 2009 13:48

Praha - Nejlepší světová atletka Jelena Isinbajevová zavítá do Prahy na mezinárodní halový Mítink světových rekordmanů. Ten se bude konat ve čtvrtek 26. února a není vyloučeno, že by se ruská tyčkařka mohla v O2 Areně pokusit o první halový skok přes pět metrů. Největší hvězdu ve startovních listinách oznámili dnes na tiskové konferenci pořadatelé. Isinbajevová se přitom nechystá na halové ME v Turíně.

Ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová
Ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová

Před českou metropolí plánuje už jen dva nebo tři starty. "Měla by být rozeskákaná, vypíšeme prémii na pět metrů, pokud to bude ještě aktuální," uvedl manažer mítinku Alfonz Juck. O výši odměny nechtěl spekulovat. "Zohledníme, že by to byl první skok přes pět metrů a světový rekord," řekl jen.

Isinbajevová je olympijskou vítězkou, mistryní světa a Evropy a dosud vytvořila 24 světových rekordů, z toho deset halových. Pod střechou skočila 495 cm. "Letošní sezona je další, v níž se mohu přiblížit Sergeji Bubkovi," připomněla svou snahu překonat více než 35 světových rekordů v kariéře. "Když to půjde podle plánu, mohlo by to být v Praze k pěti metrům," vzkázala skokanka, která se v Česku představí pošesté.

Rozřezaná dráha se v aréně bude montovat kvůli testování příští víkend. "Plní se tak jeden z mých snů, aby se v Praze takový mítink konal," prohlásila halová světová rekordmanka ve vrhu koulí Helena Fibingerová, osminásobná halová mistryně Evropy. "A snad se v budoucnu podaří i pořádat halové mistrovství Evropy nebo světa," přidal se odstupující šéf české atletiky Karel Pilný.

Dalšími hvězdami nového mítinku budou olympijský vítěz a světový rekordman na překážkách Dayron Robles z Kuby, krátký sprint poběží bývalý mistr světa v běhu na 100 metrů Kim Collins ze Svatého Kryštofa a Nevisu. Pokus o světový rekord ohlásila vedle Roblese i Keňanka Pamela Jelimová v běhu na 1000 metrů, překážky by měla běžet olympijská vítězka Dawn Harperová, do výšky bude skákat Blanka Vlašičová. Pořadatelé jednají ještě o startu některé ze slavných etiopských vytrvalkyň.

Divácká kapacita haly bude 15 000 míst a organizátoři věří, že bude vyprodáno. Rozpočet se blíží milionu dolarů (asi 20 milionů korun) a je naplněn. "Startovné těch největších hvězd je skoro stejné jako v letní sezoně," uvedl manažer Juck. U ostatních činí náklady na start v Praze zhruba třicet procent než například při Zlaté tretře v Ostravě.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.