ČTsport

ČTsport
středa 14. listopadu 2018 Sáva
ATLETIKA

Vytrvalecká hvězda Farah se blýskl v Chicagu evropským rekordem

Velikost textu:

Chicagský maraton vyhrál slavný britský vytrvalec Mo Farah v novém evropském rekordu 2:05:11. Dosavadní maximum Nora Sondreho Nordstada Moena z loňského závodu ve Fukuoce překonal v dešti o 37 sekund. Pro čtyřnásobného olympijského vítěze to bylo první maratonské vítězství v kariéře, v níž dosud sbíral úspěchy především na dráze.

přehrát video
Farah vyhrál maraton v Chicagu v evropském rekordu

Pětatřicetiletý Farah se začal naplno věnovat silničním běhům až v tomto roce a na jaře skončil třetí v maratonu v Londýně časem 2:06:21, kterým dosud vedl letošní evropské tabulky. Nyní přidal i evropský rekord, který drží také na tratích 1500, 5000 a 10 000 metrů na dráze a v půlmaratonu.

"Byl to úžasný pocit proběhnout cílem jako první. Navíc tohle je velký maraton," radoval se Farah po svém třetím "ostrém" maratonu v životě. "Počasí nebylo nic moc a všichni mysleli hlavně na to, jak bude, než na čas. Ale nakonec se to povedlo. Ze začátku to bylo takové lenivé, ale na konci jsem se cítil výborně a mám z toho velkou radost," dodal.

Vítězství vybojoval s náskokem 13 sekund před Etiopanem Mosinetem Geremewem, kterému utekl v posledním kilometru. Důvod k radosti měl i třetí Japonec Suguru Osako, který časem 2:05:50 zlepšil národní rekord, za což mu japonský atletický svaz slíbil vyplatit odměnu 100 milionů jenů (19,6 milionu korun). V Chicagu si tak vydělal výrazně víc než Farah.

Obhájce prvenství Američan Galen Rupp, který v květnu vyhrál maraton v Praze, doběhl pátý za 2:06:21. Za svým osobním rekordem z české metropole zaostal o 14 sekund.

Mezi ženami ovládla chicagský závod Keňanka Brigid Kosgeiová výkonem 2:18:35, kterým se zařadila na čtvrté místo letošních tabulek. Druhou Dereje Rozaovou z Etiopie porazila téměř o tři minuty.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.