Paralympijský magazín

Kdo chytí pány Baregu a Colemana. Vytrvalec a sprinter omráčili Brusel

Bruselský stadion viděl vydařenou tečku za letošním ročníkem Diamantové ligy. Velmi rychle běhali jak sprinteři, tak vytrvalci. Christian Coleman vyhrál stovku za 9,79. Brusel byl také svědkem mimořádného výkonu na pětce: osmnáctiletý Selemon Barega zaběhl čtvrtý nejrychlejší čas historie. Vítězství na dvoustovce obhájila Shaunae Millerová-Uibová.

Fantazie. Bruselský atletický stadion viděl skvělé vyvrcholení Diamantové ligy. Jedním z vrcholů byla mužská stovka, kde Christian Coleman skvostně odstartoval a snad ještě lépe finišoval: časomíra se nakonec zastavila na čase 9,79. Tento rok nikdo neběžel rychleji než dvaadvacetiletý rychlík z Atlanty.

Jestliže Coleman nadchl bruselské diváky, Selemon Barega je rovnou omráčil. Mladičký, teprve osmnáctiletý (!) vytrvalec zaběhl mimořádný čas na pětce. Málokdo tomu chtěl zprvu věřit, vždyť stopky v cíli ukázaly hodnotu 12:43,02. Nejen výkon roku, ale čtvrtý nejrychlejší čas historie. Baregův potenciál, zdá se, skutečně nemá hranic.

V historických tabulkách se Barega zařadil hned za Kenenisu Bekeleho, Haileho Gebrselassieho a Daniela Komena. "Přijel jsem si pro vítězství a vůbec jsem nepřemýšlel o čase, ale nějak se to všechno sešlo. Publikum bylo skvělé, bylo to bláznivé. A taky dráha je tady rychlá," vykládal.

Nedařilo se naopak dalšímu obrovskému atletickému talentu. Mondo Duplantis překonal před měsícem na mistrovství Evropy v Berlíně 605 centimetrů a stal se evropským šampionem. V Bruselu se na něm ale zřejmě podepsal náročný program. Švéd neskočil 583 centimetrů a skončil sedmý. Zvítězil Timur Morgunov (593 cm).

Korunováni byli i další šampioni. Shaunae Millerová-Uibová obhájila své vítězství na dvoustovce. Beatrice Chepkoechová jasně zvítězila na 3000 m steeplechase, zatímco Laura Muirová vyhrála skvěle obsazený závod mílařek. Svou letošní fazonu na rozdíl od berlínského šampionátu potvrdil překážkář Sergej Šubenkov.

Jak bruselský mítink probíhal?

Sprinterským králem roku je Christian Coleman. Američan vystřelil z bloků jako blesk a od začátku si držel soupeře za zády. Coleman nadchl bruselský stadion: časomíra se po jeho doběhu zastavila na úrovni 9,79. Nikdo letos neběžel rychleji. Druhý skončil Ronnie Baker (9,93) před Yohanem Blakem (9,94), pod deset vteřin se dostal i Reece Prescod (9,99).

Další jasné vítězství má za sebou Beatrice Chepkoechová. Světová rekordmanka, která se na mítinku v Monaku dostala skutečně hluboko pod hranici devíti minut, běžela rychle i na bruselské dráze. V cíli se časomíra zastavila na hodnotě 8:55,10: sedmadvacetiletá keňská vytrvalkyně překonala na závěr Diamantové ligy rekord mítinku.

Fantastický výkon předvedl na pětce Selemon Barega. Teprve osmnáctiletý vytrvalec z Etiopie zaběhl skvostný čas 12:43,02: nejen nejlepší běh roku, ale také Diamantové ligy a navíc čtvrtý nejrychlejší čas atletické historie. Starší krajané Hagos Gebrhiwet a Yomif Kejelcha mohli vše jen s údivem sledovat. Ovšem i oni si zaběhli osobní rekordy.

Velkým šokem skončila soutěž diskařek. V Bruselu totiž skončila nadvláda Sandry Perkovičové nad letošní Diamantovou ligou. Chorvatka dokázala nasbírat hned šest vítězství – k tomu sedmému ale už nedošlo. Perkovičová skončila v hlavním městě Belgie až na třetím místě, když ji porazily Yaimé Pérezová i Andressa de Moraisová.

"Před pěti dny jsem dostala chřipku. Myslela jsem si, že tady nebudu moci závodit," prozradila. Zkritizovala současný formát soutěže, který platí od loňska. "Tohle je moje osmé finále, sedm z nich jsem vyhrála. Ale Diamantová liga by se neměla rozhodovat v jednom finále," myslí si chorvatská hvězda.

Jednou z hrdinek finále Diamantové ligy byla Caterine Ibargüenová. Kolumbijská univerzálka totiž nejprve soutěžila v Curychu – ve švýcarském městě vyhrála závod trojskokanek. To ale nebylo vše. Ibargüenová absolvovala přesun a o 24 hodin později zasáhla do závodu dálkařek v Bruselu. A také zde slavila vítězství.

Na dráze byly také mílařky. Sifan Hassanová v Curychu těsně neuspěla na pětce, nyní měla další šanci. Pokud chtěla pomýšlet na vítězství, musela si však poradit s odporem Laury Muirové a Shelby Houlihanové. Jenže Hassanová nestačila nástupu Muirové, které odtáhla celé poslední kolo a po zásluze díky dlouhému finiši ovládla letošní Diamantovou ligu.

Mužské krátké překážky byly jasnou záležitostí Sergeje Šubenkova. Ruský atlet se jako jediný z bruselské osmičky v sezoně 2018 dostal pod třináct vteřin a svou kvalitu potvrdil i nyní. V cíli se mohl radovat před Orlandem Ortegou poté, co znovu běžel pod třináct sekund (12,97). Až čtvrtá příčka zbyla na mistra Evropy Pascala Martinota-Lagarda.

Ženské čtyřstovce scházela nejrychlejší běžkyně letošních tabulek. Shaunae Millerová-Uibová totiž pro Brusel zvolila poloviční distanci, a tak o vítězství mohly bojovat její soupeřky. Nakonec se radovala ta, s níž Millerová-Uibová zápolila v superrychlém monackém závodě. Salwa Eid Naserová v Bruselu vyhrála komfortně časem 49,33.

Millerová-Uibová přišla na řadu až v závěru programu. Neměla to lehké – ze zatáčky vyrazila jako první Dafne Schippersová. Jenže sprinterka z Bahamských ostrovů měla závěr, který nikoho nenechal na pochybách. V cíli jí změřili čas 22,12, druhá Schippersová byla o celých jednačtyřicet setin zpět.

Osmistovka byla kořiští keňských běžců. Emmanuel Korir vstupoval do závodu jako favorit, což beze zbytku potvrdil. V cíli mu naměřili čas 1:44,72. Marný ale nebyl ani běh polského atleta Marcina Lewandowského, který se dokázal prodrat na druhou příčku a trochu narušit keňskou nadvládu. Třetí skončil další rodák z Keni Ferguson Rotich.

Dvě setiny od sebe v cíli ženských krátkých překážek dělily Američanky Brianna McNealovou a Kendru Harrisonovou. Bylo to velmi těsné, nakonec ale rozhodl lepší předklon prvně jmenované. Neuspěla naopak Christina Manningová, která se po dobrém startu potýkala s technikou a nakonec doběhla zcela poslední.