58. Rally Šumava Klatovy

Kamínková si doběhla pro šestý titul v půlmaratonu, Homoláč pro první

I v pětačtyřiceti letech uhájila Petra Kamínková v Pardubicích titul mistryně republiky v půlmaratonu. Vládu drží už třetí rok a celkem má na této distanci šest triumfů. Vyrovnala tak rekord o rok starší Ivany Sekyrové, která stejně jako vloni doběhla druhá. Mistrem republiky se stal poprvé Jiří Homoláč, který porazil obhájce titulu a pětinásobného šampiona Víta Pavlištu. Ten nakonec ale na stupních vítězů nestál, protože si nevzal předepsaný klubový dres.

Patra Kamínková obhájila titul v půlmaratonu
zdroj: ČTK autor: Josef Vostárek

Kamínková týden po startu na Pražském půlmaratonu triumfovala v české konkurenci časem 1:21:01 s náskokem 45 sekund před Sekyrovou. V absolutním pořadí se musela sklonit jen před keňskou běžkyní Eunice Onyanchaovou, jež byla o téměř tři minuty rychlejší (1:18:03).

Kamínková triumfovala v šampionátu už potřetí za sebou, předtím zvítězila i v letech 2001, 2009 a 2010. Závodu se nezúčastnila Eva Vrabcová Nývltová, která před týdnem v Praze překonala letitý český rekord časem 1:11:01, a nyní se připravuje na další část sezony na Tenerife.

Osmadvacetiletý Homoláč byl nejlepším Čechem i před týdnem v Praze a v Pardubicích běžel jen o necelé dvě minuty pomaleji. Časem 1:06:15 porazil Pavlištu o osm sekund a ukončil jeho sérii tří vítězství. Třetí doběhl obhájce stříbra Petr Pechek. Všechny české běžce porazili Keňané Bernard Matheka (1:05:25) a Mark Rotich (1:05:43).

Pavlišta byl po závodě zklamaný: "Klubový dres jsem si nevzal, protože ho ani nemám. Nic od svazu nechci, tak by nás mohli nechat závodit," řekl.