ČTsport

ČTsport
pondělí 25. června 2018 Ivan
Czech Indoor Gala

Koulař Staněk poskočil do čela světových tabulek, vítězný překážkář Svoboda se zranil

Velikost textu:
aktualizováno 25. 1. 2018 19:54

Halové osobní maximum 21,61 metru koulaře Tomáše Staňka ozdobilo 2. ročník atletického mítinku Czech Indoor Gala. Fanouškům se představila ve Vítkovicích plejáda českých i zahraničních hvězd, ale na výkon pražského rodáka se bude vzpomínat rozhodně nejvíce. Vítězství si připsali i sprinter Pavel Maslák v běhu na 300 metrů a Petr Svoboda v závodě na 60 metrů překážek, během kterého se ovšem zranil. Za zmínku stojí také splněný limit Simony Vrzalové pro halové MS v běhu na 3000 metrů. 

Tomáš Staněk
Tomáš Staněk

Staněk, jenž po zranění prsního svalu závodil poprvé v sezoně, překonal už ve druhém pokusu hranici 21 metrů. Ve třetí sérii se český rekordman zlepšil na 21,61 m, čímž o osmnáct centimetrů vylepšil své dosavadní halové maximum, které mu loni přineslo stříbro na HME v Bělehradě. Po čtyřech pokusech soutěž následně ukončil, protože začal cítit problematický sval.

Hořké vítězství zaznamenal překážkář Svoboda. Rozběh vyhrál v čase 7,56 sekundy a opanoval také finále (7,61 s), ale v cíli se chytil za tříslo a skončil s bolestivou grimasou na zemi. Problémy cítil už v úvodu závodu při kontaktu s překážkou, pak mu v problematické oblasti začalo cukat. "Něco se tam prostě stalo. Nevím. Myslím, že teď budu bojovat o to, abych vůbec stihl mistrovství světa," řekl.

přehrát video
Staněk vrhl v Ostravě osobní halový rekord, Svoboda se zranil

Dvě třístovky v průběhu necelých dvou hodin zvládl trojnásobný halový mistr Evropy a dvojnásobný světový halový šampion na 400 metrů Maslák. V náročném programu vyhrál za 32,83 a 32,52.

Pauza přišla šestadvacetiletému sprinterovi až zbytečně dlouhá. "Musel jsem se dvakrát rozcvičovat, což nebylo příjemný. Třeba mi to pomohlo, nevím," komentoval. Lepší pocity měl z druhého běhu. "Šel jsem do něj fakt naplno. Při tom prvním si říkáte, že vás ještě jeden závod čeká, tak se podvědomě šetříte," dodal.

Druhé místo zásluhou výkonu 193 centimetrů obsadila ve výšce Michaela Hrubá. Pro zajištění účasti na HMS by potřebovala skočit ještě o čtyři centimetry výše, nebo být mezi pozvanými závodnicemi na základě žebříčku. V Birminghamu totiž budou výškařky rovnou skákat dvanáctičlenné finále. Hrubá odhaduje, že 197 centimetrů nakonec potřeba nebude. "Já si myslím, že bude stačit něco kolem 194 nebo 195. Uvidíme," poznamenala.

Díky loňskému českému rekordu 831 centimetrů a výkonu 798 cm z Jablonce má už jistou účast v Birminghamu dálkař Radek Juška, který v Ostravě stejně jako Hrubá skončil druhý za 788 centimetrů. Na úvod halové sezony to považuje za solidní výkony. "Myslím, že takhle jsem ještě nikdy nezačal. Ale myslím, že mám ještě na víc. Potřebuji si trochu odpočinout. Není to tak dávno, co jsem se vrátil ze soustředění, takže je ještě znát únava," uvedl halový vicemistr Evropy z roku 2015.

Halové MS absolvuje i Simona Vrzalová se na trati 3000 metrů. V Ostravě si zaběhla osobní rekord 8:57,07 a s přehledem se dostala pod hranici devíti minut požadovanou mezinárodní federací IAAF. Pomohlo jí, že se poměrně dlouho držela ve skupině favoritek. "Měla jsem za cíl udržet se, co nejdéle to půjde. Poslední tři kolečka bolela, ale jinak to šlo," hodnotila. Vyhrála Keňanka Hellen Obiriová, úřadující mistryně světa na 5000 metrů pod širým nebem. Časem 8:38,81 se v začínající halové sezoně dostala do čela letošních tabulek.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.