ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš

Bývalý americký atlet Tim Montgomery dopoval už před OH 2000

Velikost textu:

New York - Americký rekordman v atletice Tim Montgomery se v nedělním rozhovoru pro televizní stanici HBO přiznal k dopování. Podle svých slov dopoval již před olympijskými hrami 2000 v Sydney. Nezaslouží si tak podle svých slov zlatou medaili ze štafety. V té době prý užíval testosteron a růstové hormony.

Bývalý světový rekordman Tim Mongomery.
Bývalý světový rekordman Tim Mongomery.

"Mám zlatou medaili, kterou jsem nezískal jen vlastními schopnostmi. Nechci ale upřít zásluhy někomu jinému, pouze sobě. Chtěl bych se omluvit těm, se kterými jsem ve štafetě byl, když už se to stalo," prohlásil dopingový hříšník, jenž si v současné době odpykává devítiletý trest vězení za padělání šeků a přechovávání drog.

Třiatřicetiletý atlet navíc v rozhovoru přiznal, že ještě jako student podepsal sponzorskou smlouvu s firmou Asics, což zakazují pravidla univerzitního sportu v USA.

Montgomery sice nebyl nikdy pozitivně testován, dostal ale dvouletý distanc za to, že byl jedním z klientů nechvalně proslulé laboratoře BALCO. V roce 2005 po vynesení trestu skončil s kariérou. Jeho světový rekord na 100 metrů (9,78 s) byl navíc anulován. "Ustlal jsem si a teď si také do toho lehnu. Proč se to tak stalo? S touto otázkou se každé ráno budím a každou noc usínám," uvedl.

Na základě jeho přiznání může nyní MOV odebrat zlaté medaile všem členům americké štafety, jak to učinil již u jejich kolegů z týmu na 4x400 metrů. Všichni vítězové čtvrtkařské štafety ze Sydney po přiznání Antonia Pettigrewa o cenný kov přišli.

Nyní by mohli o medaili přijít Montgomeryho krajané Jon Drummond, Bernard Williams, Brian Lewis, Maurice Greene a Kenneth Brokenburr. "Pokud Montgomery podváděl, měl by vystoupit a dobrovolně odevzdat medaili. Integrita sportu musí být zachována, i kdyby to znamenalo rušení výsledků a odebírání medailí," oznámil mluvčí amerického olympijského výboru Darryl Seibel.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.