ČTsport

ČTsport
úterý 20. listopadu 2018 Nikola

Špotáková dostala cenu za rekord, Atlety roku jsou Bolt a Isinbajevová

Velikost textu:

Monte Carlo - Oštěpařka Barbora Špotáková si za světový rekord 72,28 metru ve Světovém atletickém finále ve Stuttgartu vysloužila ocenění za ženský atletický výkon roku. O prvenství v anketě mezinárodní federace IAAF se nezvykle podělila s etiopskou vytrvalkyní Tiruneš Dibabaovou. Třetí nominovanou finalistkou byla Jelena Isinbajevová.

Česká oštěpařka
Česká oštěpařka

Ruská tyčkařka ovládla hlavní anketu o Atleta roku, kterou podle očekávání vyhrála společně s jamajským sprinterem Usainem Boltem. IAAF dnes ocení světové rekordmany a olympijské vítěze na tradičním galavečeru v Monte Carlu, jako bonus získají oba šek na 100 000 dolarů. Mužským výkonem roku je světový rekord Kubánce Dayrona Roblese v běhu na 110 metrů překážek 12,87 sekundy z ostravského mítinku Zlatá tretra.

"Je to naprosto úžasné, jsem nadšená. Je to pro mě velká pocta, největší ocenění, co jsem kdy získala. V podstatě naprosto neuvěřitelné," jen těžko hledala slova Špotáková.

Isinbajevová, jež nadále jako jediná na světě zvládá skoky přes pětimetrovou hranici, triumfovala v anketě už potřetí po letech 2004 a 2005. To se v historii povedlo mezi ženami dosud jen Američance Marion Jonesové (1997, 1998 a 2000), jež se ale později přiznala k dopingu a poslední trofej jí byla odebrána.

Především Bolt byl v anketě jasným favoritem. Dvaadvacetiletý Jamajčan na hrách v Pekingu uhranul svět fantastickými světovými rekordy na obou sprinterských tratích. Stovku vyhrál zadrženě za 9,69 sekundy, dvoustovku pak za 19,30, čímž o dvě setiny odsunul z čela historických tabulek 12 let starý výkon Američana Michaela Johnsona, dlouho považovaný za nepřekonatelný. Navíc byl Bolt členem vítězné sprinterské štafety, v níž rovněž přispěl ke světovému rekordu (37,10).

Slavnostního večeru se zúčastní také legendární běžkyně Jarmila Kratochvílová, kterou organizátoři pozvali jako držitelku nejstaršího světového rekordu.

Tyčkařka Jelena Isinbajevová
Tyčkařka Jelena Isinbajevová
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.