ČTsport

ČTsport
pondělí 16. července 2018 Luboš

Holuša zařídil skvělým finišem historické stříbro na ME v krosu

Velikost textu:
aktualizováno 10. 12. 2017 14:59

Na mistrovství Evropy v krosu ve slovenském Šamoríně se dařilo české smíšené štafetě, která si ve složení Simona Vrzalová, Filip Sasínek, Kristiina Mäki a Jakub Holuša doběhla pro stříbrnou medaili. Holuša dokázal ve finiši přespurtovat Jesúse Gómeze ze Španělska a za vítěznými Brity zaostal o sekundu. Jedná se o historicky první cenný kov pro Českou republiku z ME v krosu.

Jakub Holuša
Jakub Holuša

"Bylo naším cílem získat medaili a nezáleželo nám moc na tom, jaké barvy bude," uvedl v cíli Sasínek.

Smíšené štafety byly do programu ME zařazeny poprvé. Trať měřila celkem 6400 metrů, takže každý z nich musel absolvovat zhruba míli. Nikdo na čelo takřka neztrácel, pouze Mäki se na třetím úseku neudržela britské štafety.

"Zkusila jsem to, ale jejich běžkyně (Sarah McDonaldová) je mnohem rychlejší než já, takže se mi to nepovedlo. Takže jsem se soustředila na to, abych se držela se španělskou štafetou," řekla.

Do závěrečného úseku vyběhl Brit Tom Marshall s čtyřsekundovým náskokem před českým a španělským finišmanem. Záhy se této dvojici začal vzdalovat, a i když Holuša s Gómezem v závěru stahovali, vyhrál s přehledem.

přehrát video
Na ME v krosu docílili Češi stříbra

Pátý muž ze závodu na 1500 metrů na MS v Londýně Holuša se v chladném a větrném počasí rozhodl běžet takticky. "Uvažoval jsem o stíhání Brita, ale rozhodl jsem se, že by to bylo moc riskantní. Proto jsem se soustředil na zisk stříbra. Jako vždy jsem spoléhal na svůj rychlý finiš a zafungovalo to," řekl. Nejlepší tři štafety měly výrazný náskok, čtvrté Švédsko ztratilo na stupně vítězů přes půl minuty.

V seniorských kategoriích se z titulu radovali turečtí reprezentanti. Mezi muži vyhrál Kaan Kigen Özbilen, mezi ženami byla nejrychlejší Yasemin Canová. Češi se neprosadili, Lucie Sekanová doběhla na 64. místě, Jiří Homoláč skončil sedmdesátý.

Mistrovství Evropy v krosu v Šamoríně (Slovensko):

Muži (10 180 m): 1. Özbilen (Tur.) 29:45, 2. Mechaal (Šp.) -9, 3. Butchart (Brit.) -15, ...70. Homoláč (ČR) -2:43. Družstva: 1. Turecko 17 b., 2. Španělsko 20, 3. Velká Británie 35.

Ženy (8230 m): 1. Canová (Tur.) 26:48, 2. Bahtaová (Švéd.) -15, 3. Grövdalová (Nor.) -16, ...64. Sekanová (ČR) -2:26. Družstva: 1. Velká Británie 23, 2. Rumunsko 31, 3. Turecko 54.

Smíšená štafeta (6280 m): 1. Velká Británie (Cortneyová, Boyek, McDonaldová, Marshall) 18:24, 2. ČR (Vrzalová, Sasínek, Mäki, Holuša) -1, 3. Španělsko -2.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.