ČTsport

ČTsport
úterý 21. srpna 2018 Johana

Budoucnost atletiky? Na Evropských hrách se otestuje nová soutěž družstev

Velikost textu:

Na Evropských hrách 2019 v Minsku bude k vidění nová atletická soutěž smíšených družstev. Zúčastní se jí třicet reprezentačních výběrů podle pořadí z mistrovství Evropy družstev. Vzájemné měření sil v deseti disciplínách by mělo trvat maximálně dvě hodiny. V každém týmu bude devět žen, osm mužů a šest náhradníků.

Jakub Holuša
Jakub Holuša

Formát nazvaný Dynamická nová atletika (DNA) představili na jednání v Záhřebu prezident Evropské atletické asociace (EAA) Sven Arne Hansen a šéf sdružení Evropských olympijských výborů Janez Kocijančič.

Týmy se na dráze utkají v mužském a ženském sprintu na 100 metrů, krátkých překážkách mužů i žen a smíšené štafetě na 4x400 metrů. Z technických disciplín budou zařazeny ženská dálka a výška a oštěp mužů. Jeden muž a jedna žena z každé reprezentace nastoupí do "miniatlonu", který bude zahrnovat běh, skok i hod.

O vítězi se pak rozhodne ve smíšené čtyřčlenné stíhací štafetě, do které budou týmy startovat s odstupy dle bodového zisku v předchozích disciplínách. Postupné vyřazovací fáze by měly trvat přibližně pět dní, během nichž každý tým absolvuje od dvou do čtyř utkání.

Za novým formátem stojí Pierce O'Callaghan ten se ve sdružení Evropských olympijských výborů věnuje Evropským hrám. Vycházel z průzkumu, co chtějí například majitelé vysílacích práv, mladí lidé, sociální média nebo sponzoři. Proto v novém formátu nejsou vytrvalostní disciplíny. "Každý duel bude trvat přibližně stejně dlouho jako fotbalový zápas, takže bude vyhovovat kratší době pozornosti. Jiné disciplíny, například vytrvalostní závody, jsou příliš dlouhé. Máme plnou podporu IAAF a očekáváme, že tohle bude budoucnost sportu," řekl.

Při prvním ročníku Evropských her, který se uskutečnil v roce 2015 v Baku, byly atletické soutěže zároveň třetí ligou ME družstev, takže se jich nejlepší evropští atleti nezúčastnili. V hodnocení smíšených týmů tehdy vyhráli Rakušané před Slovenskem a Izraelem.

Nový koncept by měl přilákat i atletické hvězdy starého kontinentu. Na Evropských hrách 2019 se bude soutěžit v devatenácti sportech. Očekává se start asi 6000 účastníků z padesáti zemí. Druhý ročník akce postavené na olympijských principech proběhne v červnu 2019.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.