Vítězný Curych. Špotáková a Vadlejch ovládli Diamantovou ligu

Curych – Čeští zástupci slavili velké úspěchy v Curychu ve finále Diamantové ligy. Celkové vítězství získali oštěpaři Barbora Špotáková a Jakub Vadlejch, svůj vložený závod vyhrála překážkářka Zuzana Hejnová. Vítězně se s dráhařskou kariérou rozloučil Mo Farah.

Na trůn pro královnu Diamantové ligy se vrátila Barbora Špotáková. Česká oštěpařka vyhrála prestižní soutěž už popáté – v Curychu se přitom na první příčku posunula až závěrečným pokusem. Ten letěl až do vzdálenosti 65,54 m, na což druhá Kelsey-Lee Robertsová (64,53 m) ani třetí Sara Kolaková (64,47 m) nedokázaly odpovědět.

Češka ale spokojená nebyla. "Můj výkon nebyl dobrý, chtěla jsem být lepší. Tohle bylo velmi podivné. Při rozcvičení jsem házela velmi dobré hody, myslela jsem si, že to pro mě bude velmi dobrá soutěž. A pak jsem hodila nejdál šestým pokusem, který ale nebyl hezký. Z toho jsem trochu zklamaná. Nelíbí se mi zakončit sezonu takovým hodem," uvedla Špotáková.

Naposledy Diamantovou ligu vyhrála v roce 2015, kdy o svém triumfu rozhodla také v Curychu. "Jsem šťastná, je fantastické znovu vyhrát Diamantovou ligu. Curych je pro mě znovu šťastný," poznamenala. Před dvěma lety se ještě hodnotil prestižní seriál jako celek, letos se poprvé o vítězích rozhoduje ve finálovém závodě.

Triumf Špotákové ale nebyl tím jediným, kteří čeští zástupci v oštěpařském sektoru slavili. Jakub Vadlejch předvedl vynikající druhý pokus, po kterém jeho oštěp dolétl až do vzdálenosti 88,50 m a poté už jen čekal, zda ho soupeři v čle s Thomasem Röhlerem předstihnou. To se nestalo a Vadlejch je podruhé králem Diamantové ligy.

"Mám z toho úplně neuvěřitelný pocity, povedlo se mi podruhé vyhrát DL. I když šampion je jenom jeden a to je Johannes, tak stejně jsem hrozně rád za vítězství," řekl Vadlejch, který těžil z nového modelu finále. "Je vidět, že jsem nemusel vyhrát žádný mítink Diamantové ligy a stejně jsem vyhrál. Takže nemůžu to hanět a jsem za to rád, že se to povedlo," dodal.

Přehled českých vítězů Diamantové ligy (v závorce za odvětvím počet dílčích výher):

2010 - Barbora Špotáková (oštěp/tři),

2011 - nikdo,

2012 - Barbora Špotáková (oštěp/čtyři) a Vítězslav Veselý (oštěp/dvě),

2013 - Zuzana Hejnová (400 m překážek/sedm) a Vítězslav Veselý (oštěp/tři),

2014 - Barbora Špotáková (oštěp/čtyři)

2015 - Zuzana Hejnová (400 m překážek/čtyři) a Barbora Špotáková (oštěp/tři).

2016 - Jakub Vadlejch (oštěp/tři).

2017 - Barbora Špotáková (oštěp) a Jakub Vadlejch (oštěp).

Hejnová vyhrála svůj vložený závod

Překážkářky na 400 m ještě finále nečekalo, to přijde až za týden v Bruselu. Zuzana Hejnová ale i tak chtěla své soupeřky stejně jako v Birminghamu porazit a na zmoklé trati vyrazila vpřed. Do závěrečné rovinky vybíhala bok po boku s Dánkou Sarou Petersenovou a na posledních metrech měla více sil. Radost měla i z času – 54,13 je jejím letošním nejlepším.

"Myslím, že jsem ve výborné formě. Byl to tady opravdu dobrý závod. Jsem hrdá, že jsem vyhrála a že jsem nejlepší Evropankou," uvedla Hejnová. Finále ji a její soupeřky čeká prvního září v Bruselu. "Budu tam bojovat o pódium. Byla bych velmi spokojená, kdyby se mi to povedlo," dodala čtvrtá z nedávného mistrovství světa.

Na patnáctistovce nenavázal Jakub Holuša na své páté místo ze světového šampionátu a skončil osmý. Závodu dominovali Keňané, kteří obsadili nejen kompletní stupně vítězů, ale rovnou prvních šest míst. Vítězem se stal Timothy Cheruiyot s časem 3:33:93, Holuša byl téměř o celé dvě sekundy zpátky.

Nedařilo se Janu Kudličkovi, který nepokořil laťku ve výšce 548 centimetrů a obsadil jedenácté místo. Poslední skončil vítěz všech dosavadních ročníků Diamantové ligy Renaud Lavillenie – francouzský tyčkař chtěl začít na 563 centimetrech, ale všechny tři své pokusy pokazil a nezapsal si tak jediný úspěšný skok. Vyhrál Sam Kendricks (587 cm).

Běžel také Pavel Maslák. V krajní dráze měl těžkou pozici, ale skončil čtvrtý s časem 45,67. Výtečně se po peripetiích z Londýna předvedl Isaac Makwala, který vyhrál zcela suverénně a jako jediný se dostal pod 44 vteřin. "Řekl jsem si, že chci být nejhůř pátý, což se mi povedlo, ale chtěl jsem běžet lepší čas. Bohužel, je konec sezony a ty síly už docházejí," řekl Maslák.

Farah se rozloučil těsnou výhrou

Diváci v Curychu viděli rovněž finále mužské stovky, do kterého ze třetí dráhy vyrazil čerstvý světový šampion Justin Gatlin. Neměl tu jako v Londýně vedle sebe Usaina Bolta a Christiana Colemana a čekalo se tedy poměrně jasné vítězství. Gatlin ale zpomalil v druhé polovině trati a nakonec skončil až čtvrtý (10,04). Časem 9,97 zvítězil Chijindu Ujak.

Rozlučkou byl švýcarský závod pro Faraha, který si naposledy na dráze zaběhl závod na 5000 m. Britský vytrvalec toužil odplatit dva týdny starou porážku Muktaru Edrisovi, který jej porazil před domácími fanoušky v Londýně. A byli to oni dva, kdo bok po boku bojovali na posledních metrech. Farah nakonec kdo ví odkud sebral poslední síly a těsně Edrise porazil.

Vítězství slaví na trati 200 m Shaunae Millerová-Uibová, která zaběhla nový bahamský rekord (21,88). Výtěčně běžela v závodu na 3000 m steeplechase Ruth Jebetová – její čas 8:55,29 letos žádná ze soupeřek nepokořila. V sektoru výškařů slavil výkonem 236 centimetrů vítězství Mutaz Essa Baršim.

Finálový mítink atletické Diamantové ligy v Curychu:

Muži:

100 m (vítr 0 m/s): 1. Ujah (Brit.) 9,97, 2. Meité (Pobř. slon.) 9,97, 3. Baker (USA) 10,01.

400 m: 1. Makwala (Botsw.) 43,95, 2. Roberts 44,54, 3. Norwood (oba USA) 45,01, 4. Maslák 45,67.

1500 m: 1. Cheruiyot 3:33,93, 2. Kiplagat 3:34,26, 3. Manangoi (všichni Keňa) 3:34,65, ...8. Holuša 3:35,81.

5000 m: 1. Farah (Brit.) 13:06,05, 2. Chelimo (USA) 13:06,09, 3. Edris (Et.) 13:06,09.

400 m př.: 1. McMaster (Brit. Panen. ostr.) 48,07, 2. Warholm (Nor.) 48,22, 3. Hussein (Švýc.) 48,45.

Výška: 1. Baršim (Kat.) 236, 2. Ghazal (Sýr.) 231, 3. Bondarenko (Ukr.) 231.

Dálka: 1. Manyonga 849, 2. Samaai (oba JAR) 831, 3. Lawson (USA) 812.

Tyč: 1. Kendricks (USA) 587, 2. Lisek a Wojciechowski (oba Pol.) oba 580, ...11. Kudlička 533.

Oštěp: 1. Vadlejch 88,50, 2. Röhler (Něm.) 86,59, 3. Pitkämäki (Fin.) 86,57.

Ženy:

200 m (+0,1 m/s): 1. Millerová-Uibová (Bah.) 21,88, 2. Thompsonová (Jam.) 22,00, 3. Ta Louová (Pobř. slon.) 22,09.

800 m: 1. Semenyaová (JAR) 1:55,84, 2. Niyonsabaová (Bur.) 1:56,71, 3. Wambuiová (Keňa) 1:56,87.

100 m př. (-0,3 m/s): 1. Pearsonová (Austr.) 12,55, 2. Nelvisová 12,55, 3. Manningová (obě USA) 12,67.

3000 m př.: 1. Jebetová (Bahr.) 8:55,29, 2. Chepkoechová 8:59,84, 3. Jerutová (obě Keňa) 9:05,31.

Trojskok: 1. Rypakovová (Kaz.) 14,55, 2. Rojasová (Venez.) 14,52, 3. Ibargüenová (Kol.) 14,48.

Koule: 1. Kung Li-ťiao (Čína) 19,60, 2. Mártonová (Maď.) 18,54, 3. Leancjuková (Běl.) 18,47.

Oštěp: 1. Špotáková 65,54, 2. Robertsová (Austr.) 64,53, 3. Kolaková (Chorv.) 64,47.

Další disciplíny:

Ženy:

100 m (-0,7 m/s): 1. Williamsová (Jam.) 11,07.

4x100 m: 1. Jamajka (Williamsová, Levyová, Faceyová, Thompsonová) 41,85, 2. Velká Británie 41,86, 3. Německo 42,32.

400 m př.: 1. Hejnová 54,13, 2. Petersenová (Dán.) 54,35, 3. Sprungerová (Švýc.) 54,66.