ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš

Za doping a vydírání potvrdila sportovní arbitráž doživotní tresty

Velikost textu:

Lausanne – Doživotní zákaz působení v atletice pro tři významné funkcionáře platí. Arbitrážní soud pro sport (CAS) ve Švýcarsku potvrdil trest pro Papu Massatu Diacka, bývalého pokladníka mezinárodní federace IAAF Valentina Balachničeva a trenéra ruských vytrvalkyň Alexeje Melnikova. Ti byli loni potrestáni za doping a vydírání.

Doping
Doping

Diack, syn bývalého prezidenta IAAF Laminea Diacka, pracoval jako marketingový konzultant federace. Nyní je na něj vydán mezinárodní zatykač a předpokládá se, že je v rodném Senegalu. Francouzské úřady ho chtějí vyslechnout v korupčním případu ve spojení s dopingem v Rusku a vydíráním. Kauza se týká také jeho otce.  

Etická komise IAAF udělila doživotní zákazy působení v atletice v lednu 2016 kvůli vydírání ruské běžkyně Lilije Šobuchovové. Bývalá vítězka maratonů v Bostonu, Chicagu a Londýně promluvila o praktikách atletických funkcionářů v pořadu německé televize ARD.  

Šobuchovová zaplatila 450 000 eur ruským funkcionářům, aby ututlali její pozitivní dopingový test a ona mohla závodit na olympijských hrách v Londýně 2012. Když byla běžkyně v roce 2014 distancována na dva roky, její manžel dostal zpět 300 000 eur z účtu v Singapuru, jehož nitky vedou k Papovi Massatovi Diackovi.  

Jeho otec Lamine Diack, mimo jiné dlouholetý člen Mezinárodního olympijského výboru, se stáhl ze světa sportu v roce 2015. Francouzští vyšetřovatelé ho podezřívají, že si vydíráním atletů a krytím pozitivních testů vydělal přes milion eur (přes 26 milionů korun).

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.