ČTsport

ČTsport
čtvrtek 19. července 2018 Čeněk

Diamantová liga začne v Dauhá, na startu budou i tři Češi včetně Vadlejcha

Velikost textu:

Dauhá - Tři čeští závodníci včetně loňského vítěze oštěpaře Jakuba Vadlejcha se představí na pátečním úvodním mítinku nového ročníku Diamantové ligy v katarském Dauhá. Startovat v úvodním podniku prestižního atletického seriálu bude ještě Pavel Maslák v běhu na 400 metrů a Jakub Holuša na patnáctistovce. Přímý přenos sledujte exkluzivně na webu ctsport.cz.

Jakub Vadlejch
Jakub Vadlejch

Diamantová liga bude mít nový formát. Body na jednotlivých mítincích se budou sbírat jen jako kvalifikační pro finále v Curychu a Bruselu. Tam se smažou a o vítězi rozhodne finálový závod.

Vadlejch, který v době přípravy hodil na začátku dubna v JAR 85,71 metru, se utká s olympijským vítězem Thomasem Röhlerem z Německa i s úřadujícím mistrem světa Juliem Yegem z Keni.

"V Dauhá jsem ještě nezávodil, tak se těším. Jsem rád, že už sezona začíná. Měl bych být připraven na kvalitní výkon," uvedl Vadlejch.

Pavel Maslák
Pavel Maslák

Na úspěšnou halovou sezonu bude chtít i pod otevřeným nebem navázat čtvrtkař Maslák. Má za sebou vydařenou přípravu v Jihoafrické republice, kvůli níž se omluvil ze štafetového mítinku na Bahamách.

"Trénovali jsme trochu jinak než obvykle a věřím, že to bude jenom ve prospěch. Běhal jsem rychlé časy, tak snad to prodám i na závodech," řekl. Před úvodním závodem neví, co má očekávat. Spokojený by byl s časem kolem 45,50.

Hladkou čtvrtku v Dauhá poběží olympijský vítěz z roku 2008 LaShawn Merritt z USA, osmnáctiletý finalista loňské olympiády Karabo Sibanda z Botswany nebo Bahaman Steven Gardiner, který zatím časem 44,26 vede letošní světové tabulky.

Jakub Holuša
Jakub Holuša

Holuša bude v Dauhá na patnáctistovce jediným Evropanem. Po vynechané halové sezoně kvůli bolavé achilovce v přípravě trénoval naplno. Formu si otestoval v sobotu při silniční míli v rakouském Attnangu, kterou vyhrál ve svém nejrychlejším čase. I při tréninku běhal rychleji než jindy.

"Uvidíme, co přinese sezona a jaké budou výkony, ale připraven jsem skvěle. Rád bych v Dauhá běžel co nejlíp, mým cílem je zaběhnout minimálně slabší limit 3:37,80, který by mi zajistil účast na mistrovství světa v Londýně," řekl. Favoritem patnáctistovky v Dauhá bude trojnásobný mistr světa Asbel Kiprop z Keni.

V Dauhá, kde Diamantová liga začne poosmé za sebou, se představí šestnáct úřadujících olympijských vítězů nebo mistrů světa. Všechny olympijské medailistky v čele s vítěznou Caster Semenyanovou z JAR poběží osmistovku. Na této trati bude debutovat světová rekordmanka v běhu na 1500 metrů Genzebe Dibabaová z Etiopie.

Nejkratší sprint mužů přinese souboj generací. Dvaadvacetiletý Kanaďan Andre de Grasse, který má tři medaile z OH v Riu, zaklekne do bloků po boku pětatřicetiletého Američana Justina Gatlina, stříbrného medailisty z loňské olympiády, a čtyřiatřicetiletého Jamajčana Asafy Powella.

Uložit

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.